Wybór 267. papieża. Franciszek II czy Jan Paweł III?

W Watykanie trwają przygotowania do konklawe, które wyłoni 267. papieża i następcę zmarłego w poniedziałek, w wieku 88 lat, papieża Franciszka. Data rozpoczęcia konklawe zostanie ogłoszona po uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka, które odbędą się w sobotę. Reuters podaje kluczowe informacje dotyczące tego procesu, który jest jednym z najstarszych i najbardziej tajnych procesów wyborczych na świecie.
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 135 kardynałów poniżej 80 roku życia, co uprawnia ich do uczestnictwa w konklawe. Nie jest jednak pewne, czy wszyscy wezmą w nim udział. Kardynałowie powyżej 80 roku życia nie mogą brać udziału w głosowaniu, ale mogą uczestniczyć w codziennych, zamkniętych spotkaniach poprzedzających wybór. Te spotkania, zwane kongregacjami generalnymi, poświęcone są problemom stojącym przed Kościołem katolickim. Wybrany kardynał (na papieża - przyp. red.) nie musi pochodzić spośród kardynałów elektorów, ale w praktyce zawsze tak było.
Kardynałowie elektorzy pochodzą z 71 krajów, w porównaniu do 48 w 2013 roku, kiedy wybrano papieża Franciszka. Największy blok narodowy stanowią Włosi, z 17 kardynałami, w porównaniu do 10 kardynałów ze Stanów Zjednoczonych i 7 z Brazylii. Łącznie jest 53 kardynałów elektorów z Europy, 23 z Azji, 18 z Afryki, 17 z Ameryki Południowej, 16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej i 4 z Oceanii.
Kardynałowie elektorzy będą głosować w Kaplicy Sykstyńskiej, pod słynnym freskiem Sądu Ostatecznego Michała Anioła i freskiem Stworzenia, na którym palce Boga i Adama prawie się dotykają. Większość uczestniczących kardynałów będzie mieszkać w hotelu watykańskim za Bazyliką Świętego Piotra. Nie będą mogli komunikować się ze światem zewnętrznym – używać telefonów, wchodzić do internetu ani oglądać telewizji.
Słowo konklawe pochodzi od łacińskich słów "cum clave" (z kluczem) i datuje się od przedłużającego się procesu wyboru papieża Celestyna IV w 1241 roku, kiedy to kardynałowie zostali zamknięci w zrujnowanym pałacu. Jedno z konklawe w XIII wieku trwało dwa lata, dziewięć miesięcy i dwa dni. Średnia długość ostatnich 10 konklawe wynosiła trzy dni. Ostatnie konklawe, podczas którego wybrano Franciszka w 2013 roku, trwało tylko 2 dni, w ciągu których głosowano 5 razy.
Z wyjątkiem pierwszego dnia konklawe, kiedy odbywa się tylko jedna runda głosowania, kardynałowie głosują we wszystkie pozostałe dni konklawe po dwa razy, aż do wybrania kandydata większością dwóch trzecich plus jeden głos. Wszyscy uczestnicy przysięgają zachować tajemnicę głosowania. Kardynałowie głosują na papierowych kartach do głosowania, na których po łacinie wypisane są słowa „Eligo in Summum Pontificem” („Wybieram na najwyższego papieża”).
Głosy są zbierane i palone na koniec porannych i popołudniowych sesji konklawe, a dym jest odprowadzany przez improwizowany komin nad Kaplicą Sykstyńską. Czarny dym wskazuje na nierozstrzygnięty wynik, a biały dym ogłasza wybór nowego papieża. Wielki dzwon Bazyliki Świętego Piotra zabrzmi na znak wyboru nowego papieża. Palenie głosów odbywa się każdego dnia około południa, a następnie około godziny 19:00.
Po wyborze papieża, kardynał wyższego szczebla w hierarchii watykańskiej pojawia się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra i ogłasza po łacinie: „Annuntio vobis gaudium magnum. Habemus Papam” („Obwieszczam wam wielką radość. Mamy papieża”). Następnie identyfikuje nowego papieża po jego imieniu, z imieniem przetłumaczonym na wersję łacińską, a następnie ogłasza imię papieskie wybrane przez nowego przywódcę Kościoła katolickiego.
Najczęściej wybierane imiona papieskie to Jan (23 razy), Grzegorz (16), Benedykt (16), Klemens (14), Innocenty (13), Leon (13) i Pius (12). Papież Franciszek był pierwszym papieżem, który wybrał to imię, na cześć Świętego Franciszka z Asyżu.
Po tym ogłoszeniu dokonanym przez kardynała, nowy papież wychodzi na balkon, aby pokazać się tłumowi i udziela swojego pierwszego błogosławieństwa apostolskiego "Urbi et Orbi" ("miastu – Rzymowi i całemu światu"). Kilka dni później nowy papież odprawi mszę świętą, która rozpocznie jego pontyfikat.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X