W centrum logistycznym w Bruzgach kolejna akcja propagandowa, do której wykorzystano dzieci; trzymane przez nie hasła wskazują, że cudzoziemcy i służby białoruskie na bieżąco monitorują debatę publiczną w Polsce – zaznaczył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
„W centrum logistycznym w Bruzgach kolejna akcja propagandowa, do której wykorzystano dzieci. Cudzoziemcy krzyczeli, że proszą o pomoc. Hasła trzymane przez dzieci wskazują, że cudzoziemcy i służby białoruskie na bieżąco monitorują debatę publiczną w Polsce” – napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Do wpisu dołączył krótki film, na którym słychać, jak cudzoziemcy wznoszą w języku angielskim okrzyki z prośbą o pomoc. Na nagraniu widać także transparenty z napisami w języku angielskim: „jesteśmy ofiarami wojny”, czy „jesteśmy ludźmi, chcemy żyć”.
„Akcja miała na celu wytworzenie dodatkowej presji na władze PL i UE, by zgodziły się na szlak migracyjny organizowany przez reżim Łukaszenki” – stwierdził w kolejnym wpisie Stanisław Żaryn. W następnym dodał, że „od początku operacji przeciwko Polsce reżim Łukaszenki wykorzystuje manipulacje medialne przeciwko Polsce i Zachodowi. Ich celem jest osłabienie odpowiedzi Zachodu na operację hybrydową prowadzoną przez służby białoruskie” – czytamy.
W centrum logistycznym w Bruzgach kolejna akcja propagandowa, do której wykorzystano dzieci. Cudzoziemcy krzyczeli, że proszą o pomoc.
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) December 31, 2021
Hasła trzymane przez dzieci wskazują, że cudzoziemcy i służby białoruskie na bieżąco monitorują debatę publiczną w Polsce. 1/3 pic.twitter.com/Bszy5XJLSI
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.