Przejdź do treści
Zamieszki na Kubie zamieniają się w rewolucję. Jest pierwsza ofiara śmiertelna
Fot. PAP/EPA/Joédson Alves

Władze kubańskie potwierdziły, że podczas poniedziałkowej demonstracji w starciu z policją w gminie Arroyo Naranjo na obrzeżach Hawany zginął 36-letni Diubis Laurencio Tejeda.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że 36-letni Diubis Laurencio Tejeda zginął podczas starcia między protestującymi a policją w gminie Arroyo Naranjo na obrzeżach Hawany. W związku z tym incydentem aresztowano bliżej nieokreśloną liczbę osób, a niektóre osoby zostały ranne, w tym niektórzy oficerowie policji.

W oświadczeniu zarzucono demonstrantom niszczenie domów, podpalanie i uszkadzanie linii energetycznych. Ministerstwo twierdzi również, że protestujący zaatakowali policję i cywilów nożami, kamieniami i innymi przedmiotami.

Demonstracje, które wybuchły w niedzielę, sprawiły, że tysiące Kubańczyków na ulicach wyraziło protest przeciwko niedoborom towarów, rosnącym cenom i przerwom w dostawie prądu, a niektórzy protestujący wezwali do zmiany rządu.

these scenes emerging from the protests in Cuba are absolutely heartbreaking :( pic.twitter.com/WHaishz4io

— Rob (@robrousseau) July 12, 2021

We wtorek w Hawanie nadal na ulicach panowała policja, a funkcjonariusze szczególnie pilnowali kluczowych punktów, takich jak nadmorska promenada Malecon i Kapitol. Usługi transmisji danych w Internecie i telefonii komórkowej nadal były zakłócone.

Demonstracje w wielu miastach i miasteczkach były jednymi z największych przejawów nastrojów antyrządowych obserwowanych od lat na ściśle kontrolowanej Kubie, która stoi w obliczu gwałtownego wzrostu przypadków koronawirusa, a do tego zmaga się z najgorszym kryzysem gospodarczym od dziesięcioleci.

Biskupi rzymskokatoliccy Kuby wezwali do unikania przemocy. „Rozumiemy, że rząd ma obowiązki i próbował podjąć działania w celu złagodzenia wspomnianych trudności, ale rozumiemy również, że ludzie mają prawo do wyrażania swoich potrzeb, pragnień i nadziei”, stwierdzili w oświadczeniu.

Thousands of people took to the streets across Cuba this weekend to protest the Caribbean country’s economic hardship and handling of the COVID-19 pandemic. The size of the protests are a rare occurrence in Cuba, which has been controlled by a communist government for decades. pic.twitter.com/sJA3QNJHFT

— NowThis (@nowthisnews) July 12, 2021

Demonstracje były niezwykle rzadkie na wyspie, na której nie jest tolerowany nawet niewielki sprzeciw wobec rządu. Ostatnia duża publiczna demonstracja niezadowolenia z trudności ekonomicznych miała miejsce prawie 30 lat temu, w 1994 roku. W zeszłym roku odbyły się niewielkie demonstracje artystów i innych małych grup, ale nic tak dużego i powszechnego jak to, które wybuchło w miniony weekend.

USA, przynajmniej jak dotąd, nie odnotowały wzrostu napływu migrantów z Kuby, powiedział we wtorek sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkas dziennikarzom w Waszyngtonie. Ostrzegł również Kubańczyków, że wszyscy migranci przechwyceni na morzu będą zawracani do swoich ojczyzn lub wysyłani do innych krajów na podstawie wieloletnich umów mających na celu zniechęcenie ludzi do podejmowania niebezpiecznej przeprawy. - Ludzie giną, gdy próbują migrować drogą morską - przypomniał.

Thousands take to the streets in Cuba to protest the government’s handling of both coronavirus and the economy, shouting "Freedom!"pic.twitter.com/pE3tDHDBCb

— Alfons López Tena (@alfonslopeztena) July 12, 2021
PAP

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Koniec obrączkowania ptaków w Polsce? Wieczorek: „nie ma pieniędzy”

Niechęć do Sikorskiego obnażyła prawdziwe oblicze KO

Mocny skład Polek. Zrobią Hiszpankom corridę?

Rozpoczęła się budowa pierwszego terminalu dla powietrznych taksówek

DOGE. Trump realizuje kolejną obietnicę. Musk i Ramaswamy

Rosja powiększa wpływy w Afryce. Wysyła najemników

Paraliż stolicy kraju wskutek intensywnych opadów deszczu

Stany Zjednoczone zawieszają pomoc humanitarną dla Haiti. Powód?

Trzęsienia ziemi na Kubie zniszczyły ponad 2 tys. budynków

Trump ogłosił trzy nominacje. CIA, Izrael i Bliski Wschód

Kanada będzie sprawdzać treści. AI pod lupą instytutu

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Najnowsze

Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie

Rozpoczęła się budowa pierwszego terminalu dla powietrznych taksówek

DOGE. Trump realizuje kolejną obietnicę. Musk i Ramaswamy

Rosja powiększa wpływy w Afryce. Wysyła najemników

Paraliż stolicy kraju wskutek intensywnych opadów deszczu

Koniec obrączkowania ptaków w Polsce? Wieczorek: „nie ma pieniędzy”

SPRAWDŹ TO!

Niechęć do Sikorskiego obnażyła prawdziwe oblicze KO

Mocny skład Polek. Zrobią Hiszpankom corridę?