Zagraniczne media o wizycie Trumpa w Polsce
Na współpracę wojskową i gospodarczą między Waszyngtonem a Warszawą zwracają uwagę zachodnie i wschodnie media, komentując wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie.
W większości komentarzy zachodniej prasy lewicowej pojawia się krytyka polskiego rządu. Jednak niektórzy z dziennikarzy tych tytułów wychodzą poza ten schemat. I tak brytyjski dziennik „Independent” zwraca uwagę, że polityka PiS-u i Trumpa są zbieżne w wielu kluczowych punktach, np. gospodarce energetycznej. Zauważa także, że Polska jest jednym z niewielu państw NATO, które przeznaczają 2 proc. PKB na zbrojenia. Brytyjski dziennik „Guardian” natomiast odnotowuje, że wizyta Trumpa w Polsce może, w kontekście konfliktu państw Trójmorza z kierownictwem UE, wzmocnić stanowisko Warszawy. „Wsparcie USA dla Polski może zainspirować inne państwa i wzmocnić tendencje rozłamowe w UE” – krytykuje politykę Trumpa „Guardian”.
Autor artykułu w dzienniku „New York Times” Rick Lyman zwraca uwagę, że podczas pierwszej wizyty w Europie w maju br. Trump nie odpowiedział wprost na pytanie o to, czy USA staną w obronie zaatakowanego państwa NATO. „Temat ten na pewno pojawi się w Warszawie – i odpowiedź Trumpa (bądź jej brak) mogą być wyznacznikiem polityki obronnej US” – zaznacza Lyman.
Zupełnie inny obraz tej wizyty obecny jest w mediach prawicowych. Portal Breibart, którego były naczelny jest doradcą prezydenta USA, wylicza powody, dla których Trump postawił na Polskę. Jako jeden z niewielu wspomina o współpracy energetycznej, która ma ograniczyć uzależnienie regionu od rosyjskich surowców.
Rosyjskie media w związku z wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce interesują się przede wszystkim kwestiami polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej i dostaw surowców energetycznych dla Polski.
„Polska straszy Gazprom długoterminowym kontraktem na dostawy skroplonego gazu z USA” – informuje RIA Nowosti. Ta sama agencja odnotowuje też zawarte między Polską i USA umowy dotyczą- ce współpracy wojskowej. „Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej i Pentagon podpisały porozumienie o dostawach do Polski systemów obrony powietrznej Patriot. Według szefa MON-u Antoniego Macierewicza, zakup kompleksów »zapewni Polsce bezpieczeństwo przed każdym wrogiem« i pozwoli »efektywnie przeciwdziałać rosyjskim rakietom Iskander«” – podała agencja.
Rosyjski dziennik „Komsomolska Prawda” pisze o możliwym zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce: „Prezydent Polski Andrzej Duda wyraził nadzieję na to, że zwiększy się liczba amerykańskich żołnierzy w kraju”. Pojawiły się też analizy dotyczące Trójmorza. W zamieszczonym w rosyjskiej agencji informacyjnej RBK w przeddzień wizyty artykule: „Trump na oczach Rosji uwodzi Europę Wschodnią” Andriej Kolesnikow pisze, że „na szczycie w Warszawie Trump stanie przed szansą, by przeciągnąć na swoją stronę 12 państw »nowej« Europy, co ma stanowić przeciwwagę dla »starej«, gdzie amerykańskiego prezydenta nie lubią i nie rozumieją”. Autor podkreśla, że „amerykańska administracja szuka w Warszawie nie tylko sojuszniczej Polski, ale też Polski w znaczeniu rozszerzonym – prawie całej Europy Wschodniej”.