ZOBACZ KONIECZNIE! Oto Terroryzm w Europie: liczby i trendy!
Oto najważniejsze liczby z corocznego raportu Europolu, „Terrorism Situation and Trend Report” (TE-SAT). Raport publikowany jest od 2007 roku - czytamy na portalu euroislam.pl.
Osiem krajów UE odnotowało 142 ataki terrorystyczne – udaremnione bądź skuteczne. Ponad połowa (76) miała miejsce w Wielkiej Brytanii, we Francji – 23 ataki, we Włoszech – 17, w Hiszpanii – 10, w Grecji – 6, w Niemczech – 5, w Belgii – 4 a w Holandii -1 atak. W wyniku tych ataków życie straciło 142 osób, a 379 odniosło obrażenia.
Mimo że wiele ataków nie było powiązanych z dżihadyzmem, to właśnie ataki dżihadystów doprowadziły do największych strat i największej liczby ofiar. W 40% przypadków użyto materiałów wybuchowych. Coraz częściej kobiety, młodzież i dzieci odgrywali ważne role w działaniach terrorystycznych na terenie UE. Od trzech lat rośnie liczba aresztowanych dżihadystów, którzy stanowią większość wśród zatrzymanych terrorystów. O wzroście aktywności terrorystycznych świadczy również fakt, że European Counter Terrorism Centre przy Europolu prowadziło 127 dochodzeń w sprawach powiązanych z terroryzmem w samym 2016 roku.
Najnowszy TE-SAT przedstawia zwięzłe posumowanie natury ataków terrorystycznych, których UE doświadczyła w 2016 roku. Większość z tych, które można z całą pewnością uznać za terrorystyczne, została przeprowadzona przez etno-nacjonalistów i separatystów (99). Ataki przeprowadzone przez lewicowych ekstremistów nasilają się nieprzerwanie od 2014; w 2016 roku było ich 27, a większość z nich (16) miała miejsce we Włoszech. Mimo że liczba ataków dżihadystycznych spadła z 17 w 2015r, do 13 w 2016, z czego 6 było powiązanych z ISIS, 135 osób spośród 142 ofiar śmiertelnych w 2016 roku zginęło w wyniku 13 zamachów dżihadystycznych.
Na temat terroryzmu wypowiadali się unijni dygnitarze.
Michael Farrugia, minister spraw wewnętrznych Malty (która sprawuje obecnie prezydencję UE), powiedział: „Ostanie ataki z Londynu, Manchesteru i Paryża pokazują jasno zamierzenia i zdolności wcielania w życie aktów terroru, których celem jest ściągnięcie uwagi wolnego świata. Skutki tych aktów pozostaną we wspólnej pamięci wszystkich, dla których wolność jest ważna. Wspomnienie tych niewinnych ofiar i cierpienia ich rodzin i bliskich będą napędem dla naszego zaangażowania w skuteczną i zjednoczoną aktywność wszystkich państw członkowskich Unii”.
Dimitris Avramopoulos, szef Europejskiej Komisji ds. Migracji, spraw wewnętrznych i obywatelskich: „Ostatnie ataki terrorystyczne w Europie są niezbitym dowodem na to, że musimy ściśle współpracować i budować na zaufaniu. To ono jest podstawą skutecznej współpracy. Zwalczanie terroryzmu pozostanie jednym z naszych wspólnych politycznych celów na najbliższe lata nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Dla bezpieczeństwa naszych obywateli, ale też dla spójności naszych społeczeństw, musimy sprawnie wymieniać się informacjami i międzynarodową współpracą na wszystkich poziomach”.
Julian King, szef Komisji Europejskiej ds. bezpieczeństwa: „W czasie ostatnich ataków na London Bridge i na Borough Market zginęły osoby różnych narodowości. Terroryści nie uznają granic i aby ich pokonać musimy użyć naszej nowo odnalezionej determinacji do współpracy, dzieląc się informacją i doświadczeniem. Razem jesteśmy silniejsi”.
Rob Wainwright, dyrektor wykonawczy Europolu: „Nigdy wcześniej dzielenie się informacją nie miało takiego znaczenia, jak w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy byliśmy świadkiem nieznanych wcześniej form ataków dżihadystyczych, które kosztowały życie 135 ofiar. W odróżnieniu od ataków o podłożu etno-nacjonalistycznym i separatystycznym, i większości przejawów prawicowego i lewicowego ekstremizmu, terroryzm dżihadystyczny ma charakter międzynarodowy i z tego względu odpowiedź na niego też musi być międzynarodowa.