Szwecja nie radzi sobie z przemocą. Znaleźli źródło problemu

Szwecja stoi w obliczu rosnącego problemu przemocy i przestępczości. Najnowszym, tragicznym przykładem jest atak w szkole Campus Risbergska w Örebro, określany jako najtragiczniejszy w historii kraju. W całym kraju opuszczono flagi do połowy masztu. Król Carl XVI Gustaf wyraził swoje głębokie ubolewanie z powodu tragedii.
Kwestie migracji i przestępczości znalazły się w centrum debaty publicznej, szczególnie w dużych miastach, takich jak Sztokholm. Mieszkańcy, w tym politycy i byli członkowie gangów, otwarcie dyskutują o problemach segregacji, przemocy i zamkniętych społecznościach.
Upadek poparcia dla partii socjaldemokratycznej, tradycyjnie dominującej w XX wieku, przyczynił się do wzrostu popularności partii prawicowych. Partia Szwedzcy Demokraci zyskała na znaczeniu i stała się jedną z największych sił w Riksdagu (parlamencie), co wpływa na kształt agendy politycznej.
Rosnąca świadomość ataków i bombardowań związanych z przestępczością zorganizowaną, którą łączy się z falą migracyjną i handlem narkotykami od 2015 roku, wpłynęła na preferencje wyborcze. Argument, że przestępczość jest powiązana z nieudaną integracją migrantów, zyskuje coraz większe poparcie wśród wyborców.
W ataku w Campus Risbergska zginęło 11 osób (w tym sprawca), a 6 zostało rannych. Wśród ofiar są obywatele Syrii i Bośni. Sprawcą był 35-letni Rickard Andersson, który popełnił samobójstwo. Policja początkowo wykluczała motywy ideologiczne, jednak obecnie prowadzi śledztwo również w tym kierunku. Ustalono, że Andersson legalnie posiadał trzy sztuki broni palnej.
Atak w Örebro wywołał ożywioną debatę na temat wpływu migracji na przestępczość i ogólnego bezpieczeństwa w Szwecji.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]
