Władze rozpoczęły negocjacje z rebeliantami
Władze Kolumbii rozpoczęły negocjacje z wywodzącą się z FARC grupą rebeliantów Segunda Marquetalia, która walczy z siłami rządowymi mimo umowy pokojowej z 2016 roku. To element starań prezydenta Gustavo Petro o zakończenie konfliktu toczącego się w kraju od 60 lat.
Segunda Marquetalia to odłam marksistowskiej partyzantki Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii–Armia Ludowa (FARC-EP), która po ponad 50 latach walk w większości złożyła broń na mocy umowy pokojowej z 2016 roku, przekształcając się w partię polityczną. Przywódcy liczącej obecnie ok. 1700 członków Segunda Marquetalia również podpisali to porozumienie, ale później znów chwycili za broń, twierdząc, że rząd nie wywiązuje się z umowy.
Pierwsza runda rozmów pokojowych w stolicy Wenezueli, Caracas, potrwa do 29 czerwca. W negocjacjach uczestniczył dowódca rebeliantów Luciano Marin, znany pod pseudonimem Ivan Marquez, o którym do niedawna sądzono, że zginął. Przed umową z 2016 roku był on człowiekiem numer dwa w hierarchii FARC.
Rząd lewicowego prezydenta Gustavo Petro prowadzi też równoległe negocjacje z dwiema innymi, wciąż aktywnymi organizacjami partyzanckimi: Armią Wyzwolenia Narodowego (ELN) oraz Estado Mayor Central (EMC). Ta ostatnia, podobnie jak Segunda Marquetalia, wywodzi się z FARC, ale jej przywódcy odmówili w 2016 roku podpisania umowy pokojowej.