Znaleźli klucz do tajemnic wszechświata? To Majoron
Nowe badania sugerują, że tajemnicza cząstka, zwana majoronem, może być odpowiedzialna za istnienie materii we wszechświecie i stanowić większość ciemnej materii.
Hipotetyczny majoron, który jest swoją własną antycząstką, miałby powstać we wczesnym wszechświecie w wyniku procesów związanych z neutrinami.
Jednym z największych wyzwań kosmologii jest wyjaśnienie przewagi materii nad antymaterią. Zgodnie z dotychczasową wiedzą, w procesach fundamentalnych powstaje równa ilość materii i antymaterii, które następnie ulegają anihilacji. Tymczasem wszechświat składa się głównie z materii. Według nowych badań, asymetria ta mogła powstać w wyniku rozpadu równowagi wśród neutrin we wczesnym wszechświecie.
Neutriny, cząstki o bardzo małej masie i specyficznym spinie, miałyby w pewnym momencie utracić swoją symetrię, co z kolei doprowadziło do zaburzenia równowagi między materią i antymaterią. Część neutrin połączyła się, tworząc majorony.
Majorony, będąc cząstkami słabo oddziałującymi, mogłyby stanowić większość ciemnej materii, substancji, której istnienie jest obserwowane poprzez efekty grawitacyjne, ale która jest niewidoczna dla naszych instrumentów. Potwierdzenie istnienia majoronów w eksperymentach otworzyłoby drogę do rozwiązania wielu tajemnic kosmologicznych.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X