Zdecydowana większość Węgrów opowiada się za kontynuowaniem przez rząd ich kraju walki przeciwko obowiązkowym kwotom relokacyjnym – wynika z opublikowanego dziś sondażu ośrodka Szazadveg. Dziś Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił skargę Węgier i Słowacji w sprawie relokacji uchodźców.
Według sondażu, 72 proc. ankietowanych oceniło, że rząd Węgier powinien walczyć przeciwko systemowi obowiązkowej relokacji uchodźców, nawet jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE oddali skargi Słowacji i Węgier na postanowienie Rady UE w tej sprawie. Tylko 22 proc. badanych uznało, że w razie oddalenia skargi Węgry powinny zrealizować postanowienie dotyczące relokacji.
Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 września, czyli jeszcze przed oddaleniem dziś przez Trybunał Sprawiedliwości skarg wniesionych przez Słowację i Węgry przeciwko mechanizmowi obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl. Sondaż Szazadveg wykazał też, że 88 proc. ankietowanych słyszało o skardze Węgier i Słowacji.
– Zgodnie ze stanowiskiem węgierskiego rządu dzisiejsza decyzja Trybunału jest oburzająca, a przy tym nieodpowiedzialna. Uważamy, że zagraża ona bezpieczeństwu i przyszłości całej Europy. Jest pod każdym względem sprzeczna z interesami narodów, w tym narodu węgierskiego – mówił dziś szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto. Minister stwierdził, że decyzja UE jest "oburzająca i nieodpowiedzialna".
Przypomnijmy, że Komisja Europejska postawiła ultimatum państwom, które nie realizują unijnej polityki migracyjnej. Dotyczy to Polski, Czech i Węgier – jeśli te kraje nie uszanują decyzji o relokacji uchodźców, KE rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.