Na szczycie w Brukseli przywódcy UE osiągnęli porozumienie w sprawie 18 mld euro pomocy dla Ukrainy na 2023 r., Krajowego Planu Odbudowy Węgier i podatku od korporacji, podaje Reuters. Wcześniej Polska wnosiła zastrzeżenia do wprowadzenie minimalnego podatku korporacyjnego obejmującego największe światowe podmioty gospodarcze na poziomie 15-proc.
Warszawa wskazywała m.in., że największe giganty gospodarcze powinny płacić podatki tam, gdzie czerpią zyski. Nałożenie podatku wymaga jednomyślności w UE. Ostatecznie, jak przekazało PAP źródło, udało się zawrzeć kompromis.
Porozumienie ws. pomocy makrofinansowej oznacza, że Ukraina w przyszłym roku otrzyma na ten cel 18 mld euro. Środki te mają być przeznaczone na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb tego kraju, w tym mają trafić na odbudowę infrastruktury krytycznej po rosyjskich atakach.
Kompromis ws. węgierskiego KPO otwiera drogę do wypłaty w przyszłości Budapesztowi 5,8 mld euro. Żeby te środki jednak otrzymać, Węgry będą musiały spełnić określone warunki.