Asteroida uderzyła w Księżyc. W 10 minut dwa gigantyczne kaniony
![Asteroida](/sites/default/files/styles/responsive_16_9_600w/public/2025-02/ai-generated-8656815_1280.jpg?h=d580fbcb&itok=RSJiOAnO)
Obiekty, Vallis Planck i Vallis Schrodinger, są porównywalne pod względem rozmiarów do Wielkiego Kanionu w Arizonie, ale ich geneza jest zupełnie inna.
Nowe badania ujawniły, że dwa ogromne kaniony w rejonie bieguna południowego Księżyca powstały w wyniku impaktu asteroidy - w zawrotnym tempie – w zaledwie w 10 minut.
Badania, opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, wskazują, że kaniony w basenie uderzeniowym Schrödinger po niewidocznej stronie Księżyca powstały w wyniku wyrzutu skalnego podczas uderzenia asteroidy lub komety około 3,8 miliarda lat temu. Obiekt ten miał szacowaną średnicę 25 km.
Uderzenie wyzwoliło energię około 130 razy większą od obecnego globalnego arsenału broni jądrowej. Geolog David Kring z Lunar and Planetary Institute (USRA) kierował zespołem badawczym.
Naukowcy, wykorzystując dane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (NASA) i modelowanie komputerowe, ustalili kierunek i prędkość wyrzuconych fragmentów skalnych. Ustalono, że fragmenty te osiągały prędkość nawet 3600 km/h.
Vallis Planck ma około 280 km długości i 3,5 km głębokości, natomiast Vallis Schrodinger ma około 270 km długości i 2,7 km głębokości.
Uderzenie miało miejsce w okresie intensywnego bombardowania wewnętrznego Układu Słonecznego przez obiekty kosmiczne, prawdopodobnie w wyniku zmian orbit planet-olbrzymów.
Wyniki badań mają znaczenie dla przyszłej eksploracji Księżyca, szczególnie w kontekście misji Artemis NASA, która planuje powrót astronautów na powierzchnię Księżyca. Lokalizacja basenu uderzeniowego Schrödinger w pobliżu planowanego rejonu eksploracji Artemis otwiera możliwość pozyskania próbek skał z wczesnej historii Księżyca, które zostały "wyniesione" na powierzchnię przez uderzenie. Te próbki mogą pomóc w weryfikacji hipotez dotyczących formowania się Księżyca i jego pierwotnego oceanu magmy.
Księżyc zachował te ślady uderzeń, w przeciwieństwie do Ziemi, która regularnie "odzyskuje" swoją powierzchnię dzięki tektonice płyt.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X