Udał się do Arabii Saudyjskiej z pierwszą wizytą zagraniczną
Tymczasowy prezydent Syrii Ahmed al-Szara udał się w niedzielę do Arabii Saudyjskiej w swoją pierwszą zagraniczną podróż jako głowa państwa. To sygnał świadczący o odejściu Syrii od sojuszu z Iranem, który był jednym z filarów obalonych przez Szarę rządów Baszara al-Asada - napisała AP.
Szara spotkał się z saudyjskim następcą tronu i faktycznym władcą tego państwa Mohammedem bin Salmanem. Rozmowa dotyczyła poprawy wzajemnych stosunków oraz współpracy gospodarczej i w zakresie bezpieczeństwa - przekazano w komunikatach obu stron.
Po wybuchu w Syrii w 2011 r. wojny domowej Arabia Saudyjska wraz m.in. z Turcją i Katarem wspierała ugrupowania rebelianckie walczące z autorytarnym reżimem Asadem. Wojskom rządowym udało się jednak utrzymać kontrolę nad większością kraju, w dużej mierze dzięki pomocy Iranu i Rosji.
Asad został ostatecznie obalony na początku grudnia 2024 r. przez koalicję bojówek, której przewodziło islamistyczne ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam (HTS). Szara, który był liderem HTS, został pod koniec stycznia mianowany tymczasowym prezydentem Syrii.
Od czasu przejęcia władzy Szara i jego współpracownicy starają się odnowić relacje z Zachodem i państwami arabskimi. HTS było w przeszłości powiązane z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą. Grupa przedstawia się teraz jednak jako umiarkowane ugrupowanie, odżegnuje się od prześladowania mniejszości i konfliktów na tle religijnym oraz zapowiada, że skupi się na odbudowie zniszczonego latami wojny kraju.
W czwartek Szara przyjął w Damaszku emira Kataru Tamima bin Hamada as-Saniego. Był to pierwszy zagraniczny przywódca, który odwiedził Syrię po obaleniu Asada.
Wizyta Szary w Rijadzie ma prawdopodobnie zademonstrować, że nowe władze Syrii odchodzą od wieloletnich związków tego państwa z Iranem - skomentowała agencja Associated Press. Dodano, że nowy rząd w Damaszku zapewne chce też, by Arabia Saudyjska pomogła mu w przekonaniu Zachodu do zniesienia nałożonych za czasów Asada sankcji.
Agencja Reutera zauważyła, że władzom w Rijadzie zależy z kolei na ograniczeniu produkcji i handlu captagonem - syntetycznym narkotykiem podobnym w działaniu do amfetaminy. Za czasów Asada Syria stała się głównym producentem i eksporterem tej substancji na świecie. Handel captagonem był jednym z głównych źródeł dochodu syryjskiego reżimu, wywołującym zarazem problemy społeczne w państwach regionu.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X