Na podstawie badań, których wyniki zostały opublikowane w Journal of Risk Research została opracowana gra, dająca jej użytkownikom możliwość wcielenia się w rolę producentów fake newsów. Poprzez takie doświadczenie, sam gracz ma uodpornić się i przez to chronić przed wpływem manipulacji w sieci.
Badania zostały przeprowadzone w University's Social Decision-Making Laboratory. Dyrektor laboratorium badawczego, dr Sander van der Linden, powiedział: "Szczepionka biologiczna wprowadza niewielką dawkę choroby, aby zbudować odporność. Podobnie, funkcjonująca w psychologii teoria inokulacji sugeruje, że wystawienie na słabą wersję argumentu sprawia, że łatwiej jest go odeprzeć w konfrontacji z wersją bardziej przekonującą na zasadzie: Jeśli wiesz, jak to jest chodzić w butach kogoś, kto aktywnie próbuje cię oszukać, masz większą zdolność dostrzegania i przeciwstawiania się technikom oszustwa.”
Gracze zakładają strony z fake newsami i są zachęcani do manipulowania reakcją publiczną na drażliwe tematy, takie jak zmiana klimatu czy inżynieria genetyczna. Gra działa na różnych poziomach, obejmując zarówno dziwaczne wymyślone teorie spiskowe, jak również historie wyglądające na autentyczne.
Gra jest darmowa i może być pobrana ze strony internetowej fakenewsgame.org.