Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

USA: Pieniądze za nie strzelanie. Niekonwencjonalne podejście władz San Francisco do przestępczości

Źródło: Fot. Pixabay/Marcus_Trapp

San Francisco rozwija pilotażowy program, który zakłada płacenie osobom o wysokim ryzyku popełnienia przestępstwa z użyciem broni palnej, z niestrzelanie do nikogo. Miasto zmaga się obecnie z rosnącą liczbą strzelanin.

- Te małe inwestycje mogą zmienić życie tych osób, ale mogą również zmienić życie całych społeczności — powiedziała dyrektor Komisji Praw Człowieka San Francisco Sheryl Davis w rozmowie z „Newsweekiem”.

Jak poinformowała portal „Fox News”, Stowarzyszenie Strażnika Snu będzie płaciło 300 dolarów miesięcznie 10 osobom, w których przypadku istnieje wysokie ryzyko uczestnictwa w strzelaninie, za to, że nie będą uczestniczyły w takich wydarzeniach.

Organizacją Stowarzyszenia zajmuje się Komisja ds. Praw Człowieka oraz Biuro ds. Rozwoju Ekonomii i Siły Roboczej. Finansowane jest przez Inicjatywę Strażnika Snu, która jest miejskim programem, zajmującym się redystrybucją funduszy wśród czarnej społeczności. Stowarzyszenie ma zacząć swoją działalność w październiku.

Tu nie chodzi tylko o pieniądze

- W tym programie nie chodzi o transakcję: „Masz tu kilka dolarów, żebyś nie zrobił czegoś złego”, lecz chodzi o to, by te osoby pomogły nam poprawić bezpieczeństwo publiczne w sąsiedztwie — dodała Davis.

Uczestnicy programu będą powiązani z trenerami z miejskiego Programu Interwencyjnego Ulicznej Przemocy i będą służyli jako „ambasadorowie społeczności”. Będą ponadto mogli otrzymać dodatkowe 200 dolarów miesięcznie za podejmowanie się takich aktywności jak praca, uczęszczanie do szkoły lub mediowanie w potencjalnie zagrażających sytuacjach.

Jak podkreśla „San Francisco Examiner”, płatności będą realizowane w formie kart podarunkowych i będą nadzorowane.

- Gdy stajesz się lepszy, zyskuje na tym twoja społeczność — zaznaczyła Davis.

O tej idei, jako jednym ze sposobów zmniejszenia przemocy w mieście, pozytywnie wypowiedział się burmistrz London Breed.

- Moim pragnieniem jest dotarcie do nich. Nie chcemy ich aresztować. Chcemy do nich dotrzeć i sprawdzić, czy będą z nami współpracować, co jest alternatywą dla więzienia — powiedział Breed na Szczycie Prewencji Przemocy, zorganizowanym przez Komisję Praw Człowieka w sierpniu. „Nie możemy tego od nich wymagać, nie upewniwszy się uprzednio, że mają środki, dzięki którym będą mogli się o siebie zatroszczyć” — dodał.

Liczba strzelanin w mieście rośnie

Według danych przytaczanych przez „Fox News”, w pierwszej połowie tego roku dramatycznie wzrosła liczba strzelanin w mieści, a ich ofiarami padło 119 osób. Jest to dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku 2020.

Program, nad którym pracują władze San Francisco, jest wzorowany na podobnej inicjatywie z kalifornijskiego Richmond. Pomimo niezbyt przychylnego przyjęcia przez media, które określiły działania lokalnych władz jako „pieniądze dla przestępców”, badania przeprowadzone 2019 r. wykazały, że program przyczynił się do 55. proc. redukcji zabójstw przy użyciu broni palnej.

Jednak krytycy programu przypominają, że analogiczne inicjatywy w innych miastach nie były zbyt udane. „Podobnej rzeczy próbowano w Sacramento, gdzie jego inicjatorzy 'chwalili się', że tylko 44 proc. jego uczestników zostało aresztowanych, zaś jedna trzecia bądź porzuciła program, bądź też była aresztowana w ciągu pierwszego półrocza” - zauważył David Freddoso z „Washington Examiner”.

- Brutalnym przestępcom należy się więzienie, a nie pieniądze. Ludzie, którzy strzelają do innych ludzi, powinni siedzieć za kratami i być trzymani z dala od nas — dodaje.

Kalifornia chce płacić narkomanom za trzeźwość

Program pojawia się w momencie, gdy Kalifornia stara się wdrożyć rozwiązania prawne, pozwalające płacić narkomanom za pozostawanie w trzeźwości.
Gubernator Gavin Newsom poprosił rząd federalny na zezwolenie użycia pieniędzy z podatków na opłacenie programu przez służby medyczne. W tym czasie stosowne akty prawne są opracowywane przez kalifornijską legislaturę. Jak na razie przeszły przez stanowy Senat.

- Myślę, że w tej strategii jest wiele elementów, które każdemu mogą się spodobać — powiedział stanowy senator z Partii Demokratycznej i jednocześnie autor ustawy Scott Wiener. „Najważniejsze jednak jest to, że działa” — podkreślił.

foxnews.com

Wiadomości

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Najnowsze

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza