Żołnierze sił pokojowych ONZ w południowym Libanie (UNIFIL) wycofali się z wieży obserwacyjnej w miejscowości Dhajra po ostrzelaniu tego obiektu przez wojska izraelskie - poinformowała w piątek misja. Izrael od dawna naciska, by żołnierze UNIFIL opuścili swoje stanowiska, a ONZ się temu sprzeciwia.
Do zdarzenia doszło we wtorek. Żołnierze UNIFIL zobaczyli z wieży izraelskich wojskowych przeszukujących jeden z domów. Gdy ci zorientowali się, że są obserwowani, ostrzelali stanowisko sił ONZ, zmuszając obserwatorów do opuszczenia tego posterunku - przekazała misja ONZ w mediach społecznościowych.
Izraelskie wojsko nie skomentowało tego incydentu.
W osobnym komunikacie UNIFIL poinformowała, że rakieta (lub pocisk) nieznanego pochodzenia uszkodziła w środę budynek placówki medycznej misji w miejscowości Bejt Leif. Jak dodano, dwa pociski (lub rakiety), również nieokreślonego pochodzenia, uszkodziły później kwatery mieszkalne UNIFIL w miejscowości Kafer Szuba.
W ciągu ponad trzech tygodni wojska misji zostały ostrzelane co najmniej 20 razy, w tych incydentach zostało rannych pięciu żołnierzy. Ostrzeliwanie i naruszanie stanowisk UNIFIL przez Izrael skrytykowały władze m.in. Polski, Francji i Włoch.
Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ (UNIFIL) działają w Libanie od 1978 r. na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Obecnie misja składa się z około 10 tys. żołnierzy i 800 cywilów z 50 państw, w tym ok. 250-osobowego kontyngentu z Polski.
Źródło: PAP
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Liga NHL: „Huragany” zmietli „Lotników” i prowadzą
CBA zatrzymała byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej Tomasza K.
X Dzień Patrioty w Krakowie! 8 grudnia dowiemy się, kto w tym roku dostanie nagrodę Kazimierza Odnowiciela
Miller przestrzega: kandydat PiS może wygrać wybory prezydenckie. "To byłby dla mnie dramat", mówi były aparatczyk PZPR