NATO: większość krajów członkowskich przekroczyła ten próg

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) poinformowała, że w 2024 roku 22 z 32 państw członkowskich osiągnęło próg 2% produktu krajowego brutto (PKB) na wydatki obronne. Informację tę podano na dwa miesiące przed szczytem NATO w Hadze.
Zwiększone wydatki na obronność w krajach europejskich są bezpośrednim skutkiem inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Sojusz Północnoatlantycki ustanowił minimalny próg wydatków na poziomie 2% PKB, jednak prezydent USA Donald Trump dąży do jego dalszego podniesienia.
Trump naciska na członków NATO, aby zgodzili się na podniesienie wydatków wojskowych do 5% PKB – poziomu, którego nawet Stany Zjednoczone obecnie nie osiągają. W 2024 roku USA przeznaczyły na obronność 3,19% PKB, ustępując jedynie Polsce, Estonii i Łotwie. Mimo to, Stany Zjednoczone pozostają krajem o największych wydatkach wojskowych w Sojuszu, stanowiąc 64% całości budżetu obronnego NATO w ubiegłym roku.
Trump sugerował, że może odmówić ochrony krajom, które nie ponoszą wystarczających nakładów na obronność. W 2014 roku jedynie trzy państwa członkowskie osiągały próg 2% PKB. Łączne wydatki europejskich członków NATO i Kanady wzrosły w ubiegłym roku o ponad 19%.
Hiszpania, która w 2024 roku przeznaczyła na obronność 1,24% PKB, zobowiązała się do zainwestowania ponad 10 miliardów euro, aby osiągnąć próg 2% w tym roku. Oprócz Hiszpanii, cel minimalny nie został osiągnięty przez Belgię (1,29%), Kanadę (1,45%) i Włochy (1,5%). Francja, z wydatkami w wysokości 2,03% PKB, ledwo osiągnęła wymagany próg, ustępując Niemcom (2,1%) i Wielkiej Brytanii (2,33%).
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X