– Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy pozostaje tragiczna. Po niedawnych ostrych starciach ludzie są w szoku – powiedział ks. Gabriel Romanelli, proboszcz jedynej z parafii katolickiej w Gazie. Kościoły w Pakistanie, Bangladeszu i Iraku obawiają się, że przejęcie władzy przez talibów w Afganistanie może przyczynić się do radykalizacji islamu także w innych krajach o większości muzułmańskiej.
Kapłan dodaje, że w ostatnim czasie Izrael otworzył przejście na granicy ze strefą Gazy, umożliwiając przepływ niektórych towarów. Dzięki temu zwiększył się dostęp do żywności oraz innych rzeczy potrzebnych do codziennego życia. Izrael ogłosił również nowe zasady przekazywania pomocy humanitarnej przez Katar dla Strefy Gazy.
– Wspólnota międzynarodowa powinna zadbać, aby ta część Bliskiego Wschodu nie była odizolowana. 12 lat embarga nałożonego ze strony wielu rządów stanowiło rodzaj kary, która dotknęła szczególnie najsłabszych. Dlatego oficjalne porozumienie zawarte pomiędzy Izraelem i Katarem jest krokiem w dobrą stronę, aby Gaza podobnie funkcjonowała jak cały Zachodni Brzeg i była włączona w pozostałą część Palestyny – powiedział ks. Gabriel Romanelli.
#20agosto #Israele ha raggiunto un'intesa con il Qatar per la ripresa degli aiuti alle famiglie nella Striscia di Gaza. Accordi di questo tipo, afferma il parroco di #Gaza padre Gabriel Romanelli, servono affinché la città non continui a essere isolata.https://t.co/xH7kasAdqe
— Vatican News (@vaticannews_it) August 20, 2021
– Postrzegamy te znaki jako rzecz dobrą i pozytywną, jednak ludność chrześcijańska oraz pozostała nie ma wielkich nadziei. Jeśli nie zobaczą konkretnego wpływu tej pomocy na swoje życie, na pokój i sprawiedliwość jako czegoś trwałego, to niestety nie będzie perspektyw na lepszą przyszłość. Już kiedyś uwierzyli władzom po jednej lub po drugiej stronie muru. Teraz są bardzo zniechęceni. Chrześcijanie, których jest ponad tysiąc, katolików jest 134, przeżywają trudności jak wszyscy. Dodatkowo są oni mniejszością i to absolutną, a bycie nią nie jest łatwe w żadnej części świata, również w Gazie. Jakieś znaki nadziei są, ale one nie czynią ludzi szczególnie entuzjastycznie nastawionymi do przyszłości – zaznaczył ks. Romanelli, proboszcz jedynej z parafii katolickiej w Gazie.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Tusk chce, by Europa myślała po polsku – Internauci dopytują: „Czy naprawdę chodzi o interesy Polski?”
Nie zastraszycie mnie, ani nie zmusicie groźbami do postępowania wbrew prawu - powiedział Zbigniew Ziobro
Najnowsze
Tusk chce, by Europa myślała po polsku – Internauci dopytują: „Czy naprawdę chodzi o interesy Polski?”