Przejdź do treści
19:40 Radom: Sąd zdecydował o areszcie dla 46-letniego Kolumbijczyka, który w nocy z soboty na niedzielę w trakcie awantury przed hostelem w Radomiu zamachnął się nożem na mieszkańca tego miasta. Prokuratura postawiła mu zarzuty
18:42 Gościem Poranka w Radiu Republika będzie w środę Urszula Nowogórska (Polskie Stronnictwo Ludowe). Początek rozmowy o godz. 7:08
18:20 Izabela Leszczyna ma pożegnać się z funkcją ministra zdrowia. Jej miejsce może zająć prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej
17:24 Pilne: Adam Bodnar do dymisji? Za niego Tusk może sięgnąć po znanego sędziego
W Republice Dziś w programie "W PUNKT" o godz. 20:50 w Republice, wezmą udział: prof. Przemysław Czarnek (PiS), Marta Stożek (Razem), Marek Jakubiak (Republikanie) i Krzysztof Mulawa (Konfederacja)
16:20 Wielka Brytania ogłosiła, że od środy jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje mające na celu rozbicie gangów odpowiedzialnych za nielegalną migrację. Firmom i osobom zajmującym się przemytem ludzi grozi zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu do UK
15:30 W lipcu 32 proc. badanych pozytywnie oceniło pracę Sejmu; negatywnie - 54 proc. Senat dobrze oceniło 35 proc. respondentów, a źle - 40 proc. Działalność kończącego kadencję prezydenta Andrzeja Dudy uznało za dobrą 54 proc ankietowanych
14:47 Warmińsko-mazurskie: Po zderzeniu samochodów zablokowana DK16 w Nowej Wsi
14:05 Szczecin: Siedem lat więzienia za usiłowanie zabójstwa ratownika medycznego
13:48 Opolskie: Zakaz kąpieli na Zalewie Kluczborskim i Jeziorze Nyskim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie 27 lipca (niedziela) o godz. 16:00 odbędzie się marsz przeciwko imigrantom. Miejsce: Most George'a Grosza w Słupsku
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

To znalezisko mogło być grobowcem Wikingów. Archeolodzy natrafili na średniowieczny statek

Źródło: pixabay.com

Norwescy archeolodzy pracują przy wykopaliskach okrętu z Gjellestad. Okręt, na który natrafiono w 2018 roku, jest pierwszym takim znaleziskiem od przeszło stu lat. Co więcej, wiele wskazuje na to, że był miejscem pochówku nordyckiego władcy.

Większość kadłuba statku zgniła przez dziesięciolecia, natomiast archeolog dr Knut Paasche uważa, że zachowanie rozmieszczenia żelaznych gwoździ umożliwi zbudowanie wiernej repliki okrętu. Georadar wykazał, że łódź ma około 19 metrów długości i 5 metrów i jest porównywalna z dobrze zachowanymi i doskonale znanymi badaczom statkami Oseberg i Gokstad.

Lider wykopalisk, Christian Rodsrud powiedział, że statek ma nawiązywać do starszych grobów Wikingów. Zdaniem badacza pochówek na statku mógł być przeznaczony dla króla, królowej lub jarla. Jarl to tytuł nadawany skandynawskim wodzom, wojownikom lub powiernikom króla. Używali go również niezależni władcy mniejszych terytoriów.

Wśród Wikingów powszechne były znacznie mniejsze pochówki, potwierdza to fakt, że tak okazały okręt był przeznaczony dla wyjątkowo wysoko postawionego członka społeczności.

- Pochówki na statkach były ostatecznym wyrazem statusu, bogactwa i więzi w Skandynawii z epoki żelaza - napisał Paasche w artykule.

Archeolodzy wstępnie oszacowali, że okręt Gjellestad pochodzi z okresu między 750 a 850 r.n.e. Na ustalenie bardziej precyzyjnego przedziału pozwoli badanie stępki (osi konstrukcyjnej statku).

– Nie wiemy jeszcze, czy był to statek wioślarski czy żaglowy. Inne okręty, takie jak Gokstad i Tune, łączyły siłę wioseł i żagli. Stępka wygląda zupełnie inaczej niż pozostałe, co jest naprawdę ekscytujące. Na wybrzeżu ciężko jest używać żagla, wiatr zmienia się cały czas, więc często pływa się dzięki wiosłom. Ale żeby przepłynąć, powiedzmy, z Bergen na Szetlandy, lepiej było poczekać na odpowiedni wiatr – wyjaśnia dr Paasche.

Wikingowie zaczęli używać w swoich okrętach żagli w IX wieku, ale nie zrezygnowali z wioślarzy. Na swoich łodziach podróżowali po całych Wyspach Brytyjskich, napadając na społeczności przybrzeżne, często osiedlając się na zajętych terenach oraz wpływając na rozwój tamtejszych osad.

Usunięto obraz.

Gjellestad to duże miejsce pochówku, w którym znajduje się aż 20 grobów i kopców. Początki istnienia tego cmentarza Wikingów sięgają rzymskiej epoki żelaza (1-400 r.n.e.). Statek ukryty był w jednym z kopców, a 100 metrów dalej znajdował się kolejny ogromny kopiec (tzw. Jell Mound) - drugi co do wielkości znaleziony na terenie Norwegii.

Rodsrud, twierdzi, że Jell Mound oznacza miejsce starożytnego pochówku kremacyjnego, ale w jego wnętrzu prawie nic nie znaleziono w środku. Niewykluczone, że w przeszłości został splądrowany i dlatego w środku nic się nie zachowało. Kopiec, w którym znajdował się statek, mógł zostać splądrowany przez rywali pochowanej tam rodziny szlacheckiej – wynika z artykułu w czasopiśmie Antiquity. Zbezczeszczenie grobu mogło być aktem politycznym.

Kopce zostały też zniszczone przez XIX-wieczne rolnictwo. W kopcu, w którym zakopany został okręt, zespół znalazł też kości dużego zwierzęcia, prawdopodobnie konia lub byka. Nie znaleziono za to żadnych ludzkich kości.

Badania archeologiczne wokół Jell Mound rozpoczęły się w 2017 roku, kiedy właściciel terenu zlecił wykonanie rowów melioracyjnych. Archeolodzy wykorzystali wskazówki właściciela gruntów i georadaru do zidentyfikowania obszarów, w których należy kopać i rozpoczęli prace w 2019 r. Oprócz statku, natrafiono także na fundamenty co najmniej czterech budynków oraz wielu miejsc pochówku w kształcie pierścieni.

BBS/national-geographic.pl

Polecamy Sejm

Wiadomości

Nitras sam ogłosił, że odchodzi. Politycy koalicji rozdają laurki, a opozycja gromy

USA opuszczą UNESCO. Jak decyzję tłumaczy administracja Trumpa?

Partyjna koleżanka Hołowni nowym ministrem kultury?

Zaskakujący zwrot w karierze Navasa. Kostarykanin opuszcza klub po pół roku

Program "W PUNKT". Dziś o 20:50 w Republice

Skok bez granic. Piotr Lisek wystąpi w tyczkarskim mityngu Europy

Pierogi z fasoli i duch młyna – smaki z Zagoździa

Rekonstrukcja już za chwilę, a media cały czas spekulują. Co z Leszczyną?

Pilne: Adam Bodnar do dymisji? Za niego Tusk może sięgnąć po znanego sędziego

Sędzia, która pytała Bodnara czy jest "neosenatorem" została poddana twardemu przesłuchaniu

Republika ponownie liderem! Nasz kanał na Youtube cały czas na wznoszącej

Uchwała w sprawie Strefy Czystego Transportu w Krakowie zostanie zablokowana

Filip Chajzer pokazał wspólne zdjęcie z synem. „Znowu razem”. Poruszające słowa 8-latka wzruszyły dziennikarza

Rozbudowa Wimbledonu zatwierdzona przez sąd. Powstaną nowe korty i stadion

W środę o godz. 10 Tusk przedstawi zmiany w rządzie

Najnowsze

Nitras sam ogłosił, że odchodzi. Politycy koalicji rozdają laurki, a opozycja gromy

W punkt - TV Republika

Program "W PUNKT". Dziś o 20:50 w Republice

Skok bez granic. Piotr Lisek wystąpi w tyczkarskim mityngu Europy

Pierogi z fasoli i duch młyna – smaki z Zagoździa

Minister zdrowia może stracić stanowisko

Rekonstrukcja już za chwilę, a media cały czas spekulują. Co z Leszczyną?

USA opuszczą UNESCO. Jak decyzję tłumaczy administracja Trumpa?

Aleksandra Leo z Polski 2050

Partyjna koleżanka Hołowni nowym ministrem kultury?

Zaskakujący zwrot w karierze Navasa. Kostarykanin opuszcza klub po pół roku