Przejdź do treści
Terroryści wprowadzili stan wojenny w obwodzie ługańskim. Chcą pomocy wojskowej Rosji [relacja]
twitter@EuromaidanPR

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że jego kraj nigdy nie wróci do postsowieckiego neoimperium, o czym marzą władze Rosji. Mówił o tym na spotkaniu z Ogólnoukraińską Radą Cerkwi i Organizacji Religijnych.

20.42

Turczynow: Ukraina nigdy nie wróci do postsowieckiego neoimperium

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że jego kraj nigdy nie wróci do postsowieckiego neoimperium, o czym marzą władze Rosji. Mówił o tym na spotkaniu z Ogólnoukraińską Radą Cerkwi i Organizacji Religijnych.

Turczynow przypomniał, że Ukraińcy bronili na Majdanie prawa do życia w wolnym i demokratycznym państwie. - Oni chcą sami zdecydować o drodze rozwoju naszego państwa, a jest to droga ku cywilizacji, droga do zbudowania silnego, demokratycznego państwa – oświadczył.

Jednakże - jak podkreślił p.o. prezydenta – z taką decyzją Ukraińców nie zgadza się Federacja Rosyjska, „której polityczne kierownictwo roi o zbudowaniu nowego postsowieckiego imperium”. Tymczasem Ukraina „nigdy nie wróci do postsowieckiego imperium, bez względu na to, jak piękne hasła wygłaszają ci, którzy budują ten skazany na porażkę projekt” - zapewnił Turczynow.

Zaznaczył też, że choć Rosja faktycznie wypowiedziała Ukrainie wojnę, trwa okupacja Krymu i są podejmowane próby wzniecenia separatystycznego pożaru na wschodzie i południu kraju, to w obwodach chersońskim, odeskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim i zaporoskim pożar ten udało się stłumić.

Turczynow wyraził przy tym przekonanie, że niedzielne wybory prezydenckie przebiegną spokojnie, uczciwie i w sposób demokratyczny i „już w najbliższym czasie będziemy znać nazwisko nowego przywódcy kraju”.

 

19.35

Władze Ukrainy: 16 zabitych w walkach na wschodzie

Szesnaście osób zginęło, a 32 odniosły obrażenia w starciach z prorosyjskimi separatystami pod Wołnowachą w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował departament zdrowia donieckiej administracji obwodowej. Jedna osoba zginęła w obwodzie ługańskim.

Usunięto obraz.

Administracja obwodu donieckiego nie informuje, czy wszyscy zabici to żołnierze ukraińscy. Separatyści z Doniecka twierdzą, że zabitych zostało 20 ludzi.

Media ukraińskie podkreślają, że jeszcze nigdy od rozpoczęcia na wschodzie operacji zbrojnej przeciwko separatystom nie zginęło tyle osób.

 

19.31

Usunięto obraz.

 

17.49

Misja PE będzie obserwować wybory na Ukrainie

Siedmioosobowa delegacja posłów do Parlamentu Europejskiego przybyła do Kijowa z misją obserwacyjną. Europosłowie dołączą do ponad 1000 międzynarodowych obserwatorów, którzy będą monitorować niedzielne wybory prezydenckie na Ukrainie.

 

16.56

Separatyści zaatakowali cztery kopalnie w obwodzie ługańskim

Uzbrojeni prorosyjscy separatyści zaatakowali w czwartek cztery kopalnie węgla w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformowało w komunikacie ministerstwo energetyki w Kijowie. W wyniku ataku kopalnie czasowo wstrzymały pracę.

- Grożąc użyciem broni, terroryści żądają dostarczenia ładunków wybuchowych - poinformowało ministerstwo. Resort zwrócił się do sił bezpieczeństwa o natychmiastową interwencję.

Zaatakowane kopalnie należą do grupy Łysyczanskwuhillja. Wcześniej doszło do napadu na kopalnię w Gorłówce w obwodzie donieckim.

 

16.50

Turczynow: 14 żołnierzy zabitych na wschodzie

Czternastu ukraińskich żołnierzy zginęło w ciągu ostatniej nocy w starciach z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Wcześniejsze doniesienia mówiły o dziewięciu zabitych.

Separatyści z Doniecka twierdzą, że zabitych zostało 20 ludzi.

 

16.35

Sondaż: Poroszenko wyprzedza Tymoszenko o ponad 30 pkt proc.

Przewaga faworyta niedzielnych wyborów prezydenckich na Ukrainie, biznesmena i byłego szefa dyplomacji Petra Poroszenki nad jego największą rywalką byłą premier Julią Tymoszenko wzrosła do ponad 30 pkt proc. – wynika z opublikowanego dziś sondażu.

Według badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez Instytut Psychologii Społecznej i Politycznej, na Poroszenkę zamierza oddać głos 45 proc. ankietowanych, na Tymoszenko 13,3 proc., na byłego wicepremiera Serhija Tihipkę 8 proc. Na kandydata Partii Radykalnej Ołeha Laszko zagłosować chce 7,6 proc. ankietowanych, zaś na byłego ministra obrony Anatolija Hrycenkę 6,7 proc.

W razie drugiej tury na Poroszenkę zamierza głosować 43,9 proc. ankietowanych, a na Tymoszenko 9,3 proc. Instytut podkreśla, że prawie 21 proc. respondentów nie określiło swoich preferencji w drugiej turze. Zamiar udziału w wyborach zadeklarowało 74,3 proc. respondentów.

Sondaż przeprowadzono w dniach 13-19 maja na próbie 1905 osób z 154 miejscowości. Margines błędu wynosi 3,2 proc.

Według opublikowanego we wtorek sondażu pracowni Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, Socis i Rating Poroszenkę zamierza poprzeć 34 procent uprawnionych do głosowania, a Tymoszenko - 6,5 proc. Na trzecim miejscu znalazł się Tihipko z 5,8 proc. poparcia.

 

16.30

Wicepremier Rosji: gospodarka odczuwa skutki presji Zachodu

"Nieformalna presja" ze strony USA i krajów Unii Europejskiej ma "poważne skutki" dla gospodarki rosyjskiej - powiedział wicepremier Rosji Igor Szuwałow w kuluarach trwającego 18. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

- Odczuwamy i rozumiemy, że nieformalny charakter tej presji, którą wywierają teraz USA i kraje Unii Europejskiej, ma poważne konsekwencje dla naszej gospodarki - powiedział Szuwałow, którego słowa przekazała agencja RIA.

W związku z kryzysem ukraińskim UE i USA nałożyły sankcje na przedstawicieli Rosji i Ukrainy, skutkujące zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów. Unijne restrykcje dotyczą 63 osób i podmiotów gospodarczych. Na liście amerykańskiej jest co najmniej 38 osób i 19 firm.

Swój udział w tegorocznym Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, najważniejszym tego rodzaju spotkaniu w Rosji, odwołali z powodu interwencji Rosji na Ukrainie szefowie niektórych firm amerykańskich i europejskich.

 

15.01

Generał Breedlove: rosyjskie siły na granicy z Ukrainą nadal groźne

Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove oświadczył, że rosyjscy żołnierze przy granicy z Ukrainą są nadal rozmieszczeni w wielkiej liczbie i stanowią zagrożenie mimo pewnej redukcji zgromadzonych wojsk.

- Dostrzegliśmy oznaki przemieszczania. Za wcześnie, by stwierdzić, dokąd się przemieszczają, ale wiemy, że siły, które pozostają przy granicy, są bardzo znaczne pod względem liczby, o dużym potencjale i zdolnościach do zastraszenia - powiedział amerykański generał na konferencji prasowej.

 

15.00

Resort obrony Rosji: wycofujemy żołnierzy i sprzęt znad granic Ukrainy

Rosyjscy żołnierze i sprzęt wojskowy zostali wycofani z terenów przy granicy z Ukrainą z wykorzystaniem 20 pociągów i 15 samolotów transportowych - poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

"Wycofywanie oddziałów jest kontynuowane" - przekazał resort w komunikacie. Żołnierze wracają do miejsc stałej dyslokacji po przeprowadzeniu ćwiczeń wojskowych w obwodach graniczących z Ukrainą - napisano.

 

14.56

Nie będzie okrągłego stołu jedności narodowej przed wyborami

Przeprowadzenie na Ukrainie kolejnego okrągłego stołu jedności narodowej nie jest planowane przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi – poinformowało źródło w rządzie Ukrainy, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

 

14.05

OBWE zwiększy misję monitoringową na Ukrainie

Skład specjalnej misji monitoringowej OBWE na Ukrainie zostanie zwiększony po sierpniu do 750 osób – zapowiedział w Kijowie jej szef Ertugrul Apakan.

- Nasz zespół zaczynał od 120 obserwatorów, teraz jest nas już 210. Pod koniec czerwca będzie nas 300. Nasze oczekiwania są takie, że pod koniec sierpnia ta liczba wzrośnie do 500, a potem nasza liczebność sięgnie mniej więcej 750 osób – oświadczył Apakan.

Zaznaczył, że obecnie 10 grup monitorujących znajduje się w dziesięciu obwodach Ukrainy, a czego połowa – w obwodach wschodnich i południowych.

Celem specjalnej misji monitoringowej OBWE jest przyczynienie się do zmniejszenia napięcia na Ukrainie oraz sprzyjanie pokojowi, stabilności i bezpieczeństwa.

 

13:15

Poroszenko: Ukraina powinna kontynuować operację antyterrorystyczną

Główny kandydat na prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Ukraina powinna reagować na żądania terrorystów na wschodzie kraju kontynuowaniem operacji antyterrorystycznej w tym regionie.

– To rabusie, którzy zabijają ludzi, okradają emerytów, kradną samochody przewożące pieniądze.(…) On (tj. lider ługańskich terrorystów Wałerij Bołotow) uważa się za przywódcę Ługańskiej Republiki Ludowej. Jest to organizacja terrorystyczna, który to status został określony przez ukraińską prokuraturę i władze ukraińskie. Współpraca z organizacjami terrorystycznymi jest w tej chwili przestępstwem kryminalnym – powiedział Poroszenko.

Usunięto obraz.Twitter/ChristopherJM

 

13:01

MSZ Rosji: Ukraina nasila działania na wschodzie

Władze Ukrainy nasilają działania wojskowe na wschodzie kraju i nie dążą do rozwiązania obecnego kryzysu – oświadczyło w czwartek rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

– Kijów nie tylko nie zakończył, ale nasilił karną operację przeciw własnemu narodowi i bombarduje miasta na wschodzie Ukrainy – powiedział rzecznik rosyjskiego resortu Aleksandr Łukaszewicz.

 

12:38

Jaceniuk: Wybory odbędą się bez względu na wszystko

Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się 25 maja i nikt nie przeszkodzi w ich przeprowadzeniu – oświadczył premier Arsenij Jaceniuk.

– Wybory zostaną przeprowadzone. Nasze siły zbrojne i armia ukraińska zagwarantują prawomocność i praworządność. Ukrainie wypowiedziano wojnę. Podjęliśmy to wyzwanie i wszelkie próby zerwania wyborów prezydenckich oraz zajęcia ukraińskiego terytorium są i będą bezowocne – powiedział Jaceniuk dziennikarzom.

Usunięto obraz.flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Ukraińskie MSZ powiadomiło w czwartek, że uważa kolejne prowokacje na granicy ukraińsko-rosyjskiej za próby zerwania niedzielnych wyborów prezydenckich.

„MSZ Ukrainy wyraża zdecydowany protest w związku z kolejnymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy państwowej Ukrainy z terytorium Federacji Rosyjskiej, odbywającymi się przy pełnej pobłażliwości władz rosyjskich oraz przestępczej bezczynności rosyjskich pograniczników” – napisano w oświadczeniu MSZ.

Resort informuje, że w środę wieczorem w obwodzie ługańskim „ukraińscy pogranicznicy udaremnili próbę przedarcia się przez granicę kilku grup uzbrojonych osób, które przewoziły broń i amunicję z terytorium Federacji Rosyjskiej” i tego samego dnia rosyjski śmigłowiec Mi-8 naruszył przestrzeń powietrzną Ukrainy w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju.

„Te i inne prowokacje strony rosyjskiej na Ukrainie oceniane są jako próby zerwania wyborów prezydenckich 25 maja oraz zdestabilizowania sytuacji we wschodnich obwodach naszego państwa” – napisało MSZ.

 

12:38

Niemal połowa okręgowych komisji na wschodzie Ukrainy nie działa

Prawie połowa okręgowych komisji wyborczych w obwodzie donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy (16 z 34) została zajęta przez terrorystów lub jest zablokowana – poinformowało biuro prasowe Centralnej Komisji Wyborczej.

 

12:37

Dziennikarze Associated Press poinformowali, że widzieli 11 ciał zabitych ukraińskich żołnierzy na wojskowym punkcie kontrolnym w miejscowości Błahodatne na wschodzie obwodu donieckiego.

Usunięto obraz.

Usunięto obraz.Twitter/ChristopherJM

 

11:55

Rasmussen: Wojska rosyjskie nadal prowadzą ćwiczenia przy granicy z Ukrainą

Większość z dotychczas wykorzystywanych sił rosyjskich pozostaje w pobliżu granicy z Ukrainą. Widzimy nieustające ćwiczenia rosyjskich wojsk – napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Usunięto obraz.

 

11:42

Ukraina apeluje o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Władze Ukrainy zwróciły się do ONZ z prośbą o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z sytuacją w kraju – oświadczył w czwartek premier Arsenij Jaceniuk.

– Zwracamy się do naszych partnerów w Radzie Bezpiecz

PAP, Telewizja Republika

Wiadomości

"Babcia Kasia" skazana. Bo pogryzła człowieka

Nafciarze z Płocka nadal najlepsi

Rząd Tuska zmusi Polaków do dłuższej pracy?

Nieoficjalnie! Prezes LOT odwołany. Kłótnia w rządzie

Francja, Wielka Brytania i Niemcy - tam dokonuje się największych prześladowań chrześcijan

Czy Rosjanie wystartują w Budapeszcie?

Trzaskowski w swoim żywiole. Zabawiał dzieci w ratuszu i ...

Brzezinski rezygnuje z funkcji ambasadora USA w Polsce

Staniszewski: Karol Nawrocki to nowa twarz, nowa jakość, widać zmianę pokoleniową

Dożywotnia dyskwalifikacja medalisty olimpijskiego

Kolejne osoby pozywają Skarb Państwa za smog

Nawrocki vs. Trzaskowski. Zdrowy rozsądek kontra szaleństwo

Ukraina zezwala Polakom na ekshumacje na jej terytorium?

SPD Scholza traci poparcie. Do gry wchodzą chadecy

Co z praworządnością po zmianie władzy?

Najnowsze

"Babcia Kasia" skazana. Bo pogryzła człowieka

Francja, Wielka Brytania i Niemcy - tam dokonuje się największych prześladowań chrześcijan

Czy Rosjanie wystartują w Budapeszcie?

Trzaskowski w swoim żywiole. Zabawiał dzieci w ratuszu i ...

Brzezinski rezygnuje z funkcji ambasadora USA w Polsce

Nafciarze z Płocka nadal najlepsi

Rząd Tuska zmusi Polaków do dłuższej pracy?

Nieoficjalnie! Prezes LOT odwołany. Kłótnia w rządzie