Pandemia pokazała, że ludzie są jednością. Niezależnie od różnic moralnych, religijnych, wykształcenia, bogactwa – powiedział teolog ks. prof. Krzysztof Kaucha podczas konferencji naukowej, zorganizowanej w ramach 53. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W środę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęła się konferencja naukowa w ramach 53. Tygodnia Eklezjologicznego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Kościół wobec zarazy”.
– Nigdy wcześniej tak wielu z nas nie dotknęła śmierć przechodząca obok. Nigdy wcześniej tak wielu ludzi nie umierało w odizolowaniu sanitarnym od swoich bliskich na oddziałach szpitalnych – powiedział podczas wykładu inauguracyjnego dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Przemysław Kantyk.
– Pandemia objęła cały ziemski glob, wszystkich ludzi i pokazała, że ludzie są jednością. Niezależnie od różnic moralnych, religijnych, wykształcenia, bogactwa. Biologicznie, ale także, jako ludzie, w swojej godności, w świętości naszego życia wszyscy są równi – dodał dyrektor Instytutu Teologii Fundamentalnej KUL ks. prof. Krzysztof Kaucha.
– Wiele osób zarażonych zostało na początku pandemii zabranych od swoich rodzin do szpitala, na oddziały covidowe, zmarło tam i nie miało możliwości kontaktu ze swoimi najbliższymi, pożegnania się. Trochę jakby apokaliptycznie to brzmiało. Jakby apokalipsa w pewnych sytuacjach stała się rzeczywistością – mówił ks. prof. Kaucha.
– Przyzwyczailiśmy się do świata, który ciągle przyspiesza i musi przyspieszać, żeby móc funkcjonować. Nikt się nie spodziewał, że świat zamknie się, zastopuje nagle – powiedział ks. prof. Kaucha.
– Jesteśmy wychowani na micie, że poprzez naukę i technikę ludzkość buduje świat szczęśliwy, bez chorób i nieszczęść. Wmawia się to ludziom i na naszych oczach wybucha pandemia. Coś, czego do dzisiaj nie jesteśmy w stanie się pozbyć. Z czym raczej będziemy musieli nauczyć się żyć – powiedział ks. prof. Kaucha.
Po wykładzie teolog został zapytany, czy pandemia jest karą bożą. – W odpowiedzi na pychę człowieka, budowanie wieży Babel, które trwa przez całą ludzką historię, siła wyższa, Bóg, chce i może coś powiedzieć. Może w sytuacji współczesnego budowania wieży Babel również wypowiedzieć się i włączyć w bieg historii i dopuścić pandemię. Zwłaszcza gdyby ona była tworem człowieka – odpowiedział ks. prof. Kaucha.
– Świat jest autonomiczny, fizykalny, ma własne biologiczne prawa, które podchodzą od Boga i Bóg zgadza się na wolność człowieka, ale w momencie gdy ona idzie za daleko i zagraża całości stworzenia Bóg musi i chce dla ocalenia całego swojego stworzenia wprowadzić pewien mechanizm do ludzkiej wolności – argumentował teolog.