Biolodzy z Uniwersytetu Harwarda pracują nad tym, aby mamut włochaty mógł znów chodzić po Ziemi. Ostatnie z nich były obecne na powierzchni planety ok 10 tys. lat temu.
Uczeni przewidują realizację tego projektu na okres zaledwie dwóch lat. To wszystko jest możliwe dzięki nowej, dokładnej i skrupulatnej metodzie noszącej nazwę CRISPR/Cas 9. Dzięki niej można modyfikować genom wszystkich kiedykolwiek obecnych za Ziemi gatunków, bez uszkodzenia na innych genach.
Zespół prof. George’a Church’a wykorzystuje do badań DNA tzw. mamuta włochatego. W dużym uproszczeniu proces polega na wyszukiwaniu genów odpowiedzialnych za różnice gatunkowe pomiędzy pomiędzy żyjącymi obecnie słoniami a wymarłymi mamutami. Przykładem może być sierść i jej brak.
- Naszym celem jest stworzenie zarodka hybrydy mamuta i słonia. Właściwie, będzie to bardziej słoń z charakterystycznymi cechami wyglądu mamuta – mówił dla The Telegraph prof. George Church
Naukowcy planują umieścić wytypowane geny mamuta w zarodku słonia. W ten sposób chcą stworzyć połączenie mamuta i dzisiejszego słonia.
Mamuty włochate występowały na terenie Ameryki północnej, Europy i Azji. Były rozmiarów lekko większych od współczesnego słonia indyjskiego. W Europie wymarły ok 13 tysięcy lat temu. Ok 10 tysięcy lat temu ostatnie z nich były obecne jeszcze na Syberii.
Jeśli eksperyment biologów z Harvard University powiedzie się, zapowiadają oni dalszą pracę i możliwość wykorzystania technologii do ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.