Polska wysłała na Ukrainę broń o wartości 1,7 mld dolarów – powiedział szef Pentagonu Lloyd po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zapowiedział też nowe dostawy systemów HIMARS, choć zasygnalizował, że wkrótce mogą pojawić się problemy z dostępnością pocisków do tego systemu.
Amerykański minister stwierdził, że znaczna część dyskusji dotyczyła tego, jak długoterminowo wspierać ukraińskie wojsko, m.in. poprzez szkolenia i mobilizację produkcji przemysłowej. Dodał, że kraje takie jak Polska, Czechy i Wielka Brytania "pracują ze swoimi krajowymi bazami przemysłowymi, by znaleźć sposoby na wspieranie Ukrainy jeszcze szybciej".
– Jestem szczególnie wdzięczny Polsce za służenie jako podpora naszych wysiłków w niesieniu pomocy wojskowej, a także za ofiarowanie sprzętu wojskowego za ponad 1,7 mld dolarów - oświadczył.
Austin zapowiedział również dostarczenie na Ukrainę czterech kolejnych wyrzutni systemów artylerii rakietowej HIMARS. Dotychczas przekazano ich 12. Z kolei generał Mark Milley zasugerował, że Ukraina otrzyma więcej takich systemów, choć zaznaczył, że czynnikiem ograniczającym dostawy może być dostępność pocisków.
– Problemem nie są tak bardzo same wyrzutnie, ale problemem stanie się amunicja i tempo jej wykorzystywania. Przyglądamy się temu bardzo, bardzo uważnie każdego dnia i doradzamy sekretarzowi (Austinowi), gdzie poziom tej amunicji stwarza ryzyko dla naszych własnych sił i ich gotowości - powiedział Milley. Ocenił, że sytuacja pod tym względem jest "OK" na najbliższe 2-3 miesiące.
Zarówno Austin, jak i Milley chwalili sposób wykorzystywania broni przez Ukraińców oraz ich uderzenia w składy amunicji, elementy logistyki i dowodzenia wojsk rosyjskich, co "przyniesie dywidendy w nadchodzących tygodniach". Obaj sugerowali jednocześnie, że Ukraina nie otrzyma pocisków najdłuższego zasięgu do wyrzutni HIMARS, czyli rakiet ATACMS. Jak ocenił Milley, obecny zasięg dostarczanych rakiet GMLRS - 80 km - jest wystarczający dla potrzeb Ukraińców. Wyjaśnił też, że HIMARS może wystrzelić tylko pojedynczy pocisk ATACMS za jednym razem, podczas gdy w przypadku GMLRS - sześć.
Austin i Milley nie wykluczyli też szkolenia ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-15 i F-16, choć odmówili podania konkretów.