Wczoraj 13 maja, komisja rządowa uznała, że najwłaściwszym miejscem pochówku szczątków 17 uczestników powstania styczniowego 1863-1864 roku, będzie centralna kaplica cmentarna na wileńskiej Rossie. Szczątki zostały znalezione na Górze Giedymina w Wilnie w ubiegłym roku.
– Decyzja została podjęta uwzględniając wszystkie historyczne, kulturowe oraz finansowe okoliczności. Uznaliśmy, że kaplica na Rossie jest najbardziej odpowiednim miejscem na pochówek szczątków powstańców styczniowych.
Miejsce, to jest pewnego rodzaju panteonem. Zostało tu pochowanych wiele wybitnych osób. Szef rządu Litwy, zaznaczył– Propozycja wygląda atrakcyjnie, żadnych wątpliwości z pewnością nie będą mieli nasi partnerzy Polacy oraz inni. Kościół też nie ma żadnych zastrzeżeń odnośnie podjętej decyzji.
Deividas Matulionis, wicekanclerz rządu poinformował, że przeniesienie szczątków odbędzie się latem 2019 roku. W wydarzeniu wezmą udział partnerzy z Polski, Ukrainy i Białorusi.
Według historyków, na Górze Giedymina zostało pochowanych 22 powstańców styczniowych. Dotąd udało się odnaleźć szczątki 17 z nich. Wśród odnalezionych szczątków powstańców, najpewniej są Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski. Naukowcy twierdzą jednak, że w przypadku Kalinowskiego niezbędne jest wykonanie badań DNA.
Dariusz Żybort, w rozmowie z Kurierem Wileńskim powiedział,– że Rossa jest najwłaściwszym miejscem na ponowny pochówek powstańców, jest to cmentarz reprezentacyjny” i miejsce, gdzie powstańcy „spoczęliby wśród swoich współtowarzyszy.
Na Starej Rossie jest ponad 30 grobów powstańczych. Spoczywa tu jeden z przywódców postania, Aleksander Oskierko, a także księża Seweryn Ryszard Mikutowicz i Walerian Różycki, którzy za wspieranie powstania i powstańców kilkadziesiąt lat spędzili na Syberii. Bardzo słusznie, że postanowiono pochować szczątki powstańców styczniowych w kaplicy cmentarnej. Od zewnątrz neogotycka kaplica była odrestaurowana, jednak jej wnętrze nie zostało odnowione. Prawdopodobnie teraz rząd sfinansuje prace restauratorskie jej wnętrza.
W Wilnie straconych zostało 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. W czerwcu br. na Rossie rozpoczną się kompleksowe prace restauracyjne o dużym zasięgu. Na renowację nekropolii przeznaczono ponad 2 mln euro ze środków unijnych oraz samorządowych.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie