Przejdź do treści
Syn ambasadora UE w Rosji jako ochotnik wstąpił do litewskiej armii
flickr/U.S. Army Europe Images/CC BY 2.0

Syn ambasadora UE w Rosji Vygaudasa Uszackasa, 23-letni Raimundas na ochotnika zgłosił się do przywracanego na Litwie wojska poborowego – poinformowało litewskie ministerstwo obrony. Gotowość odbycia służby wojskowej zadeklarowało dotąd około 70 osób.

– Wrócę na Litwę do wojska, bo kocham Litwę. To będzie dla mnie ogromny zaszczyt – cytują Raimundasa Uszackasa służby prasowe ministerstwa obrony.

Raimundas Uszackas studiował nauki ekonomiczne i polityczne w USA, Wielkiej Brytanii i na Litwie. Obecnie mieszka w Moskwie i studiuje język rosyjski na Państwowym Uniwersytecie Łomonosowa, gdyż, jak mówi, "język rosyjski był i będzie ważny".

A co na decyzję zaciągnięcia się do wojska młodego Uszackasa rodzina? Ojciec jest dumny, matka zatroskana, a dziadkowie są o wnuka spokojni – pisze resort obrony.

Litwa, uwzględniając sytuację geopolityczną w regionie i konflikt na Ukrainie, podjęła decyzję o przywróceniu w kraju zasadniczej służby wojskowej. Zgodnie z założeniem pobór zostaje wprowadzony na pięć lat. Do wojska każdego roku ma być powołanych 3-3,5 tys. osób w wieku 19 do 26 lat. Szkolenia będą się odbywały przez dziewięć miesięcy. W ciągu pięciu lat zamierza się przeszkolić od 17 do 22 tys. osób.

Pobór do wojska ma się rozpocząć 11 maja. Pierwsi poborowi trafią do koszar w sierpniu-wrześniu, druga fala poboru przypadnie na listopad-grudzień. W tym roku planowane jest powołanie 3 tys. mężczyzn.

Na ochotnika zgłosiło się już około 70 osób, wśród których są też kobiety.

Litwa zrezygnowała z zasadniczej służby wojskowej w 2008 roku. Litewskie siły zbrojne liczą obecnie 8 tys. żołnierzy zawodowych, około 4,5 tys. ochotników i 2 tys. cywilów pracujących w strukturach wojskowych. Jest to o połowę mniej niż potrzeba. W niektórych batalionach nieobsadzona jest 1/3 etatów.

Przywrócenie zasadniczej służby wojskowej zaproponowała Rada Obrony Państwa. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Obrony Państwa, które odbyło się w piątek, zapadła decyzja o zwiększeniu finansowania obronności kraju w przyszłym roku o 150 mln euro.

Rada Obrony Państwa zaakceptowała Koncepcję Obronności Państwa na lata 2015-2021. – Litwa musi być przygotowana do samodzielnej obrony, do przyjęcia pomocy sojuszników i udziału w operacjach międzynarodowych – zaznaczyła prezydent Dalia Grybauskaite.

Na przyszły rok Litwa planuje kupno bojowych wozów piechoty, samobieżnych haubic, innych systemów broni i sprzętu wojskowego. Jest propozycja powołania drugiej brygady piechoty oraz zwiększenia o 1000 osób liczby żołnierzy zawodowych.

Minister obrony Juozas Olekas poinformował, że pierwsze zakupy broni i sprzętu dla litewskich sił zbrojnych możliwe są już w tym roku. Obecnie resort obrony oczekuje na odpowiedź z Niemiec w sprawie nabycia haubic. Z Polską uzgodniona została kwestia nabycia kolejnej partii zestawów przeciwlotniczych Grom, natomiast Amerykanie dostarczą broń przeciwczołgową.

W tym roku Litwa na obronę przeznaczy o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym. Resort obrony ma otrzymać 427 mln euro, co stanowi równowartość 1,1 proc. PKB. Do 2020 roku wydatki na obronę mają stopniowo wzrastać, aż osiągną 2 proc. PKB.

pap

Wiadomości

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Najnowsze

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?