Gwałtownie wzrastająca liczba infekcji Covid-19 wśród dzieci zaczyna robić się poważnym problem w Europie i Stanach Zjednoczonych, które zmagają się z rozprzestrzeniającym się wariantem Delta koronawirusa — zauważył w piątek japoński dziennik "the Japan News".
Dziennik przytoczył, że według danych Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP), między 5 a 12 sierpnia na Covid-19 zachorowało ponad 120 tys. dzieci. Potwierdzono co najmniej 7 związanych z tym zgonów wśród nieletnich.
14 lipca odnotowano, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych było 1902 dzieci — informowała Agencja Reutera. Szpitale w Luizjanie i innych południowych stanach USA mają problemy z zapewnieniem wystarczającej liczby łóżek.
AAP wezwała Agencję Żywności i Leków (FDA) do obniżenia minimalnego wieku zezwalającego na przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19. Obecnie najmłodsze dzieci, jakie mogą się zaszczepić, muszą mieć ukończone 12 lat. Centra ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleciły noszenie maseczek w szkołach od jesieni.
Europejskie kraje również biorą pod uwagę obniżenie minimalnego wieku uprawniającego do szczepień przeciwko koronawirusowi. We Francji i Belgii wynosi on 12 lat, z kolei w Wielkiej Brytanii 16 lat. Brytyjskie władze zamierzają objąć programem szczepień dzieci w podstawówkach.
Mamy 212 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (31), małopolskiego (30), śląskiego (19), zachodniopomorskiego (17), wielkopolskiego (15), łódzkiego (14), dolnośląskiego (13), kujawsko-pomorskiego (13), podkarpackiego (12),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 20, 2021
Izrael: trzecia dawka szczepionki dla osób powyżej 40. roku życia
Zespół ekspertów przy izraelskim ministerstwie zdrowia zatwierdził w czwartek wieczorem podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 osobom powyżej 40. roku życia. Dotychczas w Izraelu przypominającą dawkę otrzymało niemal 13 proc. mieszkańców w wieku 50 lat i więcej.
Oczekuje się, że decyzja resortowego zespołu zostanie zatwierdzona przez dyrektora generalnego ministerstwa Nachmana Asza jak najszybciej.
49-letni premier Izraela Naftali Benet zapowiedział już, że przyjmie trzeci zastrzyk w piątek i namawiał osoby kwalifikujące się do zrobienia tego samego.
Trzecia dawka została również zarekomendowana wszystkim kobietom ciężarnym, nauczycielom w szkołach i przedszkolach, więźniom oraz strażnikom więziennym, diabetykom oraz osobom otyłym, niezależnie od wieku.
Dawka przypominająca będzie podawana tym należącym do tych grup pięć miesięcy po podaniu drugiej, o ile nie chorowali na Covid-19.
❗ Nawet 15–20% nowotworów złośliwych spowodowanych jest wirusowymi lub bakteryjnymi infekcjami.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 20, 2021
???????????? Zadbaj, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym❗#PlanujęDługieŻycie #NSO #EuropejskiKodeksWalkizRakiem
Więcej ➡️ https://t.co/maSNgneptI pic.twitter.com/DuLzlz7bXL
W lipcu Izrael stał się pierwszym krajem na świecie, który zaczął podawać trzecią dawkę mieszkańcom w wieku co najmniej 60 lat i personelowi medycznemu. W zeszły piątek limit wieku został obniżony do 50 lat. W środę kanał 12. telewizji poinformował, że ministerstwo zamierza zatwierdzić podawanie trzeciej dawki wszystkim powyżej 12. roku życia od września.
Władze medyczne Stanów Zjednoczonych ogłosiły w środę, że trzecia dawka szczepionki Pfizer-BioNTech będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców USA od 20 września.
Obniżanie limitu wieku przy dawkach przypominających w Izraelu wynika z faktu, że wskaźnik infekcji nie zmniejsza się, a potwierdzono znaczny wzrost przeciwciał u osób zaszczepionych trzecią dawką przy niewielu skutkach ubocznych. Benet wielokrotnie zapewniał, że rządowi zależy, by uniknąć wprowadzenia czwartego od wybuchu pandemii lockdownu i stąd nacisk na szczepienia ludności oraz poszczególne koronarestrykcje.
W celu spowolnienia fali zakażeń w Izraelu od środy obowiązują ponownie obostrzenia dotyczące zgromadzeń, zasady wymagające dystansu społecznego w firmach oraz konieczność noszenia maseczki w miejscach publicznych. Wejście do lokali gastronomicznych, na imprezy sportowe i kulturalne jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadających negatywny wyniku testu na obecność koronawirusa.
Japonia: odszkodowania za skutki uboczne szczepionek
Japoński rząd pokryje koszty leczenia 29 osób, które twierdzą, że ich stan zdrowia pogorszył się w związku ze szczepieniem przeciw Covid-19. To pierwsza tego typu decyzja w Japonii – poinformował w piątek dziennik „Mainichi Shimbun”.
Decyzja podkomitetu ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej w sprawie tych osób została podjęta na bazie ustawy o immunizacji, która nakazuje rządowi wypłatę odszkodowań osobom cierpiącym w wyniku szczepień – pisze japońska gazeta.
Podkomitet rozpatrywał wnioski 41 osób w wieku 18-83 lat, które domagały się zwrotu kosztów leczenia, wizyt lekarskich i hospitalizacji. Wnioskodawcy skarżyli się na skutki uboczne po szczepieniu przeciw Covid-19, w tym anafilaksję, czyli gwałtowne reakcje alergiczne.
Urzędnicy zatwierdzili zwrot kosztów leczenia w 29 przypadkach, a w pozostałych 12 odroczyli decyzję. Żaden z wniosków nie został odrzucony – podkreśla „Mainichi Shimbun”.
Według danych ministerstwa zdrowia do 25 lipca w Japonii podano ponad 74 mln dawek szczepionki Pfizera, a wśród szczepionych zgłoszono 360 przypadków anafilaksji. Na 3,58 mln podanych dawek szczepionki Moderny odnotowano natomiast osiem przypadków anafilaksji.
ℹ️ Wykonaliśmy 35 621 237 szczepień
— #SzczepimySię (@szczepimysie) August 19, 2021
1️⃣ dawką wykonano 18 942 274 szczepienia
✅ w pełni zaszczepione są 18 309 754 osoby (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów)
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w naszym serwisie ⤵️https://t.co/NMqyTPXfQo pic.twitter.com/VKLW4C1pUD
Do końca lipca stwierdzono również 919 zgonów wśród osób zaszczepionych niedawno przeciw Covid-19. Specjalny podkomitet ds. skutków ubocznych nie stwierdził związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szczepieniami a zgonami.
Ministerstwo zdrowia oceniło niedawno na podstawie danych statystycznych, że dwie dawki szczepionki drastycznie zmniejszają ryzyko śmierci na Covid-19 wśród osób starszych, nawet jeśli dojdzie do infekcji. Wśród zaszczepionych pacjentów po 64. roku życia zakażonych koronawirusem współczynnik zgonów był ok. pięciu razy niższy niż wśród ich niezaszczepionych rówieśników.
Japonia mierzy się obecnie z czwartą falą pandemii, napędzaną przez bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa Delta. W piątek stan wyjątkowy obowiązujący w Tokio i kilku innych prefekturach został rozszerzony na kolejne obszary. Obecnie obejmuje tereny zamieszkane przez ponad połowę ludności kraju. Od początku pandemii w Japonii zgłoszono ponad 1,2 mln zakażeń koronawirusem i ponad 15 tys. zgonów na Covid-19.