Przejdź do treści
Stany Zjednoczone liżą rany po kompromitacji w Afganistanie. Chcą przeprowadzić śledztwo
Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Przedstawiciele Pentagonu zapowiedzieli w poniedziałek śledztwo ws. doniesień o ofiarach cywilnych niedzielnego uderzenia za pomocą drona w samochód pułapkę zmierzający na lotnisko w Kabulu. Rzecznik resortu John Kirby stwierdził, że nie jest w stanie zaprzeczyć doniesieniom o śmierci cywilów.

Kirby odniósł się w ten sposób na konferencji prasowej do doniesień m.in. „Washington Post”, że wymierzony w potencjalnego zamachowca Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (IS-Ch) atak skutkował śmiercią 10 cywilów, w tym 8 dzieci.

Według waszyngtońskiego dziennika, powołującego się na rodzinę ofiar, zabici to członkowie jednej rodziny, która wysiadała z samochodu przed swoim domem, kiedy wystrzelony z drona pocisk trafił w pojazd znajdujący się w pobliżu. Wśród zabitych miał być 45-letni Zamarai Ahmadi, pracownik organizacji charytatywnej.

- Podchodzimy do tych doniesień bardzo poważnie - powiedział gen. Hank Taylor, zastępca dowódcy ds. operacji regionalnych w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, zapowiadając dochodzenie w sprawie.

Kirby zaznaczył z kolei, że uderzenie powstrzymało „rzeczywisty, konkretny i nadchodzący” zamach przeciwko siłom koalicji i cywilom na lotnisku. Dodał, że uderzenie ok. 3 km od lotniska wywołało silną eksplozję wtórną, co wskazuje na dużą ilość materiałów wybuchowych w samochodzie pułapce.

- To było dynamiczne, mobilne, szybkie zagrożenie, bo tak działa IS-Ch, więc my staramy się działać tak samo. Mieliśmy bezpośrednie zagrożenie, wzięliśmy wszystkie te czynniki pod uwagę i podjęliśmy działania, w momencie, który uważaliśmy za najlepszy - powiedział Kirby.

Zaznaczył, że uderzenie nie było koordynowane z talibami, choć dodał, że ocena skutków ataku na miejscu będzie dokonana z ich pomocą.

Rzecznik stwierdził, że zagrożenie atakami przeciwko lotnisku ze strony terrorystów nadal jest „aktywne, dynamiczne i konkretne”, czego dowodem był atak rakietowy IS-Ch na lotnisko w poniedziałkowy poranek.

Amerykanie ratują Afgańczyków, Talibowie czekają. Państwo Islamskie morduje

Gen. Taylor stwierdził, że wystrzelonych zostało „do pięciu” rakiet z czego jedna została przechwycona przez system obrony rakietowej (C-RAM), jedna wylądowała wewnątrz lotniska, lecz nie spowodowała zniszczeń, a pozostałe były chybione.

Według oświadczenia Państwa Islamskiego, do ataku użyto wyrzutni rakiet Katiusza. Kirby zapewnił, że USA do końca akcji we wtorek utrzyma możliwość ewakuacji cywili z lotniska, dodając, że wciąż jest czas na ewakuację Amerykanów z Kabulu. W niedzielę na pokładzie 28 lotów ewakuowano 1,2 tys. osób. Oznacza to, że od końca lipca lotnisko opuściło 122 tys. osób, w tym 5,4 tys. obywateli USA.

Afgańczycy przebywają w USA. Koniec ewakuacji tuż przed czasem wyznaczonym przez talibów

We wtorek z baz w Europie do Waszyngtonu i Filadelfii ma zostać przetransportowanych 3,7 tys. Afgańczyków, skąd trafią oni do tymczasowych ośrodków w bazach wojskowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Pentagon podał, że w europejskich bazach USA przebywa obecnie 22 tys. ewakuowanych Afgańczyków.

Są oni poddawani badaniom medycznym i sprawdzaniu przez służby. Pentagon odmówił podania konkretnej daty zakończenia operacji w Afganistanie. Według telewizji Fox News, powołującej się na źródła w resorcie, koniec ma nastąpić we wtorek przed północą czasu lokalnego.



PAP

Wiadomości

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Najnowsze

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem