Przejdź do treści
Spektakularny sukces gospodarczy państw Trójmorza. W Sofii zakończył się szczyt inicjatywy
Fot. PAP/Andrzej Lange

- Inicjatywa Trójmorza staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie; Trójmorze to najdynamiczniej rozwijająca się część Europy – wskazywali w piątek prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii. Podczas szczytu odbywającego się w Sofii, Bułgaria przekazała Łotwie prezydencję w inicjatywie.

W czwartek i piątek w Sofii odbywał się szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym udział wziął m.in. prezydent Andrzej Duda.
Gospodarz szczytu, prezydent Bułgarii Rumen Radew poinformował na konferencji prasowej, że prezydenci państw Inicjatywy Trójmorza przyjęli deklarację, wyrażającą wolę polityczną na rzecz współpracy w rozwijaniu regionu poprzez lepsze sieci energetyczne, transportowe, stymulowanie partnerstw publiczno-prywatnych i wprowadzanie innowacyjnych modeli rozwoju.

- Szczyt w Sofii jest bardzo wyraźnym dowodem, że w wyniku naszej woli politycznej, koordynacji i ciężkiej pracy, inicjatywa rozwija się dynamicznie. Wszyscy widzimy namacalne rezultaty. Inicjatywa staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie — powiedział Radew.

- Cieszymy się ze zobowiązania Łotwy przyjęcia prezydencji i bycia kolejnym gospodarzem szczytu inicjatywy. Jesteśmy przekonani, że nasi łotewscy przyjaciele będą w stanie rozwijać dotychczasowe osiągnięcia inicjatywy — dodał Radew. Życzył również Łotwie „dużo energii i silnej woli, by poradzić sobie ze wszystkimi licznymi wyzwaniami i zadaniami, by dostrzec wszelkie szanse i skorzystać z tych szans”.

Trójmorze jest ideą polityczną, społeczną i gospodarczą

Prezydent Łotwy Egils Levits mówił z kolei, że region jest ideą — polityczną, społeczną, a także gospodarczą. Podkreślił, że jako inicjatywa polityczna Trójmorze istnieje od sześciu lat. „Dzięki inicjatywie naszego kolegi z Polski, który rozpoczął tę inicjatywę” - zaznaczył.

Mówiąc o priorytetach prezydencji łotewskiej, Levits oświadczył, że chce, by region Trójmorza przyciągał prywatne inwestycje. Jego zdaniem w inicjatywę powinno być bardziej zaangażowane społeczeństwo, w szczególności młodzi ludzie.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że na początku, w 2015 roku, Inicjatywa Trójmorza miała charakter „raczkujący”, a dziś śmiało można mówić, że mimo pandemii koronawirusa jest w rozkwicie. Duda podkreślił, że w obradach Inicjatywy Trójmorza uczestniczyli w różnej formie także najważniejsi politycy USA, Niemiec, Japonii czy Francji.

Państwa inicjatywy to najdynamiczniej rozwijający się region UE

- To wszystko pokazuje, że nasi partnerzy, których gospodarki są wielkimi światowymi gospodarkami, widzą ogromny potencjał w naszej współpracy. Trójmorze to jest 120 mln mieszkańców państw UE. Trójmorze to dzisiaj ogromna część rozwoju gospodarczego Europy i najbardziej dynamicznie rozwijający się gospodarczo jej region — podkreślił polski prezydent.

Wskazał też na „doskonałe”, przewidywane przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, perspektywy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata. „Wzrost gospodarczy w Trójmorzu średnio przewidywany jest przez te instytucje pomiędzy 4 a 4,8 proc., a w Polsce — ponad 5 proc. w 2021 roku. Trzeba powiedzieć, że te dane w kontekście tego, co nas spotkało w ciągu ostatnich dwóch lat, są absolutnie spektakularne” - oznajmił Duda. „Jeżeli podołamy tym przewidywaniom, to z całą pewnością można mówić o ogromnej dynamice rozwojowej naszego regionu” – dodał.

- Dla mnie ta współpraca Trójmorza stanowi także ogromnie ważny element rozwoju Unii Europejskiej – powiedział prezydent, zwracając uwagę, że byli tacy, którzy próbowali wskazywać, że to jest projekt zmierzający do osłabienia, czy rozbijania Unii Europejskiej. „Nic bardziej mylnego, wręcz przeciwnie” – stwierdził.

Tórjmorze przyczynia się do rozwoju Unii

Dodał, że kraje zaangażowane w inicjatywę otrzymują unijne środki w ramach polityki spójności, „żeby wyrównać Europę rozwojowo” i stworzyć lepsze warunki dla inwestorów z Zachodu. „Więc to się przyczynia do rozwoju Unii Europejskiej. Poprzez nasz rozwój zarazem rozwijamy UE, budując swoją pomyślność i zasobność naszych społeczeństw. Realizując rozwój infrastrukturalny, zarazem rozwijamy całą Europę” — oświadczył Duda.

- Trudno mi sobie wyobrazić bardziej pozytywny przykład europejskiego współdziałania niż to, co robimy w ramach Inicjatywy Trójmorza — oświadczył.

Z kolei prezydent Rumunii Klaus Iohannis wskazał, że celem wysiłków podejmowanych w ramach Inicjatywy Trójmorza – zarówno na poziomie prezydenckim, rządowym, jak też parlamentarnym i regionalnym — jest wdrożenie strategicznych projektów infrastrukturalnych w trzech kluczowych obszarach: transporcie, energetyce i cyfryzacji. „Ze strony naszych społeczeństw istnieje wysoki poziom oczekiwań. Działania naszej inicjatywy muszą w sposób adekwatny odpowiedzieć na te oczekiwania w najbliższej przyszłości” – dodał.

Inicjatywa zrzesza 12 państw

- Rumunia jest mocno zaangażowana na rzecz inicjatywy poprzez podejmowanie pragmatycznych działań. Będziemy dalej wspierać konkretne rozwiązania realizowane w ramach inicjatywy, które przyczynią się do wyeliminowania luk, a także wzmocnienia odporności w całym regionie dla budowania dobrobytu wszystkich naszych obywateli — zapewnił Iohannis.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

PAP

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?