Słowacja zgodzi się na przyjęcie 200 imigrantów, jednak stawia warunek – muszą to być sami chrześcijanie – postanowił rząd w Bratysławie w odpowiedzi na unijne plany rozlokowania uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu na kontynencie.
Chrześcijanie, których ma zamiar przyjąć Słowacja przebywają obecnie w obozach dla uchodźców we Włoszech, w Grecji i Turcji.
Zachodnie media szybko dopatrzyły się w działaniach słowackiego rządu dyskryminacji ze względu na wyznanie, jednak rzecznik tamtejszego MSZ w rozmowie z BBC zapewniał, że muzułmanom nie spodobałoby się na Słowacji. Jak podkreślił, w jego kraju nie ma ani jednego meczetu. Jego zdaniem, muzułmanom nie byłoby łatwo "zintegrować się ze społeczeństwem".
Sprawę skomentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej, nie chciała bezpośrednio odnosić się do decyzji słowackiego rządu, zaznaczyła jednak, że unijne kraje „nie mogą realizować działań dyskryminujących”.
Polska przyjmie 2 tys. uchodźców
Polska dostanie 65 milionów złotych z Unii Europejskiej na przygotowanie miejsc i programów asymilacyjnych dla dwóch tysiące uchodźców, o przyjęciu których zadecydował rząd Ewy Kopacz – poinformował dzisiaj Tomasz Cytrynowicz z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Większość uchodźców, to ludzie którzy obecnie przebywają już na terenie Unii, przeważnie w Grecji i we Włoszech. CZYTAJ WIĘCEJ...
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Szymański o przyjmowaniu imigrantów: Leczymy bardzo poważne problemy aspiryną
2 tysiące imigrantów próbowało sforsować tunel pod kanałem La Manche