Andrzej Duda: wizja szantażu energetycznego państw nadbałtyckich ze strony Rosji została zablokowana
- Synchronizacja elektroenergetyczna Litwy, Łotwy i Estonii z obszarem kontynentalnej Europy wzmacnia bezpieczeństwo i suwerenność Polski – oświadczył prezydent Andrzej Duda, który uczestniczy w niedzielę w Wilnie w ceremonii przyłączenia państw bałtyckich do europejskiej sieci energetycznej CESA (Continental Europe Synchronous Area).
Wspólna odpowiedzialność
Litwa, Łotwa i Estonia w niedzielę o godz. 13.05 czasu polskiego pomyślnie zsynchronizowały swoje systemy elektroenergetyczne z kontynentalną europejską strefą synchroniczną. Osiągnęliśmy pełną niezależność energetyczną, uwalniając się od wizji szantażu - podkreślił prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Nauseda ocenił, że to „historyczna chwila, która oznacza koniec długiej drogi, jaką przebyły Litwa, Łotwa i Estonia”.
„Od teraz osiągnęliśmy pełną niezależność energetyczną. Wizja presji politycznej i szantażu wreszcie jest za nami. Litwa wraz z Łotwą i Estonią podejmuje część wspólnej odpowiedzialności za kontrolę częstotliwości”
- powiedział.
Przekazał, że kolejnym celem jest budowa ważnych strategicznie połączeń elektrycznych, między innymi do 2030 roku ukończenie budowy polsko-litewskiego połączenia Harmony Link, co - jak zaznaczył Nauseda – „przyczyni się do stabilnych operacji synchronizacji i handlu energią elektryczną, zapewniając konkurencyjne ceny dla obywateli i przemysłu”.
Wzmocnienie naszego bezpieczeństwa
"Synchronizacja elektroenergetyczna państw bałtyckich z obszarem kontynentalnej Europy wzmacnia bezpieczeństwo i suwerenność Polski" - powiedział prezydent Duda na wspólnej konferencji prasowej w Wilnie. Zaznaczył, że konieczne jest wzmocnienie ochrony m.in. infrastruktury energetycznej, połączeń podwodnych, obiektów na morzu i elektrowni.
„Połączenia pomiędzy systemami energetycznymi krajów sąsiednich są niezbędne w zakresie solidarności i wsparcia awaryjnego, jak również dobrze funkcjonującego rynku wewnętrznego”
– powiedział Andrzej Duda. Zastrzegł jednak, że same w sobie nie są one „wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, czego dowodem są częste uszkodzenia infrastruktury cyfrowej i elektroenergetycznej na Morzu Bałtyckim”.
„Dlatego dzisiejsza rozmowa skupi się m.in. na konieczności wzmocnienia ochrony naszej infrastruktury energetycznej, naszych połączeń podwodnych, naszych aktywów, obiektów na morzu, ale również naszych sieci i elektrowni”. Dodał, że kraje Trójmorza mają nadzieję „na jeszcze bardziej znaczące zaangażowanie Komisji Europejskiej”.
Podkreślił, że trzeba również „wypracować strategiczne relacje ze Stanami Zjednoczonymi, wspierać Ukrainę i wzmacniać politykę sankcji wobec Rosji”.
„Są to tematy naszych dzisiejszych rozmów, ale także kluczowe tematy dla 10. Szczytu i Forum Biznesowego Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w kwietniu tego roku” - powiedział Duda, zapraszając wszystkich interesariuszy Inicjatywy Trójmorza do Polski na 28 i 29 kwietnia br.
Długotrwałe sankcje na Rosję
Prezydent Estonii Alar Karis zwrócił uwagę, że należy poważnie rozważyć pełne embargo handlowe wobec Rosji.
„Niestety, Europa nadal kupuje gaz ziemny od Rosji. Dlatego wzywam wszystkie kraje europejskie do dalszego zwiększania naszej niezależności. Zdecydowanie popieram cel, jakim jest zatrzymanie wszelkiego importu rosyjskiej energii do Unii Europejskiej”
- stwierdził. Dodał, że sankcje wobec Rosji „muszą obowiązywać nie do czasu zakończenia wojny, ale do czasu, gdy Rosja w pełni zrekompensuje wszystkie szkody wyrządzone Ukrainie”.
Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs zaznaczył, że poza zwiększaniem niezależności energetycznej, cała Unia Europejska powinna świecić przykładem w kwestii zwiększania wysiłków na obronę i bezpieczeństwo.
Litwa, Łotwa i Estonia w sobotę odłączyły się od poradzieckiego systemu elektroenergetycznego i przeszły na pełną kontrolę nad własnymi sieciami. W niedzielę nastąpiła synchronizacja z europejskim systemem CESA.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X