Historia wieży Babel znajduje się w jedenastym rozdziale Księgi Rodzaju. Przedstawia próbę budowy miasta i wieży sięgającej nieba przez zjednoczoną ludzkość, posługującą się jednym językiem. Wieża miała być symbolem jedności, dzięki któremu „ludzie nie rozproszą się” , ale stała się także znakiem człowieczej pychy. Stąd Bóg sprzeciwił się tym zamiarom, mieszając języki, przez co ludzkość nie dokończyła budowy i została rozproszona po całej powierzchni ziemi.
Teraz naukowcy brytyjscy dokonali sensacyjnego odkrycia, które zdaje się potwierdzać biblijną historię. Starożytna tabliczka, do której dostęp uzyskali badacze, zawiera płaskorzeźbę przedstawiającą budowlę o charakterze wieży. Taką tezę stawia dr Andrew George, pracownik Wydziału Językoznawstwa i Kulturoznawstwa Środkowego i Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie w Londynie. Wyniki jego prac będzie można poznać bliżej w realizowanym przez Smithsonian Networks epizodzie serii dokumentalnej „Sekrety”.
Tabliczka, która wywołała wielkie poruszenie w świecie naukowym, jest datowana na szósty wiek przed Chrystusem i została odnaleziona na obszarze starożytnego Babilonu około 100 lat temu. Ponieważ była własnością prywatną, językoznawcy oraz badacze nie mieli wcześniej do niej dostępu. Podobne sytuacje, w których cenne historycznie eksponaty zawierające bardzo ważne informacje są niedostępne dla naukowców, nie należą niestety do rzadkości.
Dr Andrew George po przestudiowaniu i zinterpretowaniu treści tabliczki stwierdził, że relacja na tabliczce dotycząca budowy wieży jest niemalże identyczna z biblijnym przekazem o budowie wieży Babel. Na podstawie przetłumaczonego tekstu można wnioskować, że budowlę nakazał wznieść król Nabuchodonozor II (król starożytnego Babilonu, panujący w latach 605-562 p.n.e.).
Byłaby to niemała rewolucja, gdyż dotychczas środowisko naukowe skłaniało się ku dwóm innym tezom.