Przejdź do treści

Putin wyda rozkaz flocie cieni i Europa ma ciemno. Jak to?

Źródło: flota cieni - x.com/@MarineInsight

Operacje sabotażowe na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym zagrażają działalności platform wiertniczych naftowych i gazowych, którymi Norwegia zaopatruje Europę w energię. Zaledwie cztery dni po tym, jak chiński statek Yi Peng 3, podejrzewany o przecięcie kabli telekomunikacyjnych na Morzu Bałtyckim, opuścił region, inny statek przeciął podmorskie kable w tym samym obszarze.

Operacje sabotażowe stają się coraz częstsze i mogą wpłynąć nie tylko na komunikację, ale także na kluczowe dostawy energii do Europy, jak wynika z analizy Foreign Policy. W ramach transformacji w kierunku zielonej energii, Norwegia zdecydowała, że jej platformy morskie do wydobycia ropy i gazu będą zasilane energią z lądu, a nie z turbin gazowych. To oznacza, że większość produkcji energii w Norwegii zależy od bezawaryjnego działania kabli elektrycznych, podobnie jak reszta Europy, ponieważ Norwegia jest obecnie głównym dostawcą gazu ziemnego na kontynent.

Zaledwie kilka przeciętych kabli wystarczy, aby Rosja – prawdopodobnie z pomocą Chin – mogła zakłócić funkcjonowanie całego kontynentu. Redukcja emisji dwutlenku węgla jest krytyczną koniecznością, a niewiele krajów traktuje ten problem poważniej niż Norwegia. W ubiegłym roku 24% wszystkich samochodów w kraju było elektrycznych – o 5% więcej niż w 2017 roku. Ponadto 95% energii elektrycznej zużywanej w Norwegii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

W 2022 roku Norwegia stała się największym dostawcą gazu ziemnego dla Unii Europejskiej – w pierwszym kwartale 2023 roku 46% importu gazu ziemnego do UE rurociągami pochodziło z Norwegii. Norwegia jest najbezpieczniejszym, ale i najczystszym źródłem paliw kopalnych. Jeśli plany rządu w Oslo się powiodą, emisje dwutlenku węgla przemysłu naftowego i gazowego zostaną zredukowane o 50% do 2030 roku. Docelowo rząd chce, aby wszystkie platformy offshore były zasilane energią elektryczną z lądu, co jest możliwe tylko dzięki kablom podwodnym.

Początkowo wydawało się to bardzo dobrym pomysłem, który pomoże w walce ze zmianami klimatu, ale teraz, gdy incydenty sabotażowe na dnie morskim dramatycznie wzrosły, kable i rurociągi podwodne są narażone na ogromne ryzyko. Rosja wyraźnie pokazała, że jest gotowa atakować infrastrukturę podwodną na Morzu Bałtyckim i nie przeszkadza jej pozostawianie śladów wskazujących na jej zaangażowanie. Statek Newnew Polar Bear zarejestrowany w Hongkongu, który pozostaje głównym podejrzanym w sabotażu rurociągu i dwóch kabli podwodnych w Zatoce Fińskiej w październiku 2023 roku, miał bliskie powiązania z Rosją i przeciągnął kotwicę po dnie morza, uderzając w instalacje, po opuszczeniu portu w Kaliningradzie.

Po szybkim opuszczeniu Morza Bałtyckiego, Newnew Polar Bear popłynął w kierunku arktycznego wybrzeża Rosji przez Morze Norweskie. Następnie doszło do incydentu w listopadzie 2024 roku, w którym uszkodzone zostały dwa kolejne kable na Morzu Bałtyckim i znowu pojawił się w tle kolejny statek handlowy należący do Chin, który dopiero co wypłynął z rosyjskiego portu. Rosyjskie statki rybackie, handlowe i badawcze wyposażone w nietypowe możliwości nadzoru zostały niedawno odkryte w pobliżu instalacji wojskowych w pobliżu wybrzeża Norwegii.

W Boże Narodzenie doszło do kolejnego incydentu z tankowcem "widmo" Eagle S, zarejestrowanym na Wyspach Cooka, który przewoził rosyjską ropę z Sankt Petersburga do Egiptu, i uszkodzeniem kolejnej serii kabli na Morzu Bałtyckim. W ostatnich latach Norwegia odnotowała wzrost liczby statków "widmo" pływających w pobliżu wybrzeża kraju. Statki takie jak Eagle S mogą również działać jako przecinacze kabli. Na rozkaz Rosji każdy statek może przeciągnąć kotwicę po kablach elektrycznych na dnie morza, co oznaczałoby, że Moskwa może w każdej chwili zamknąć znaczną część produkcji energii w Europie.
 

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Niemcy w szoku: w Europie zmienia się układ sił

Spółdzielnie mieszkaniowe podnoszą opłaty lokatorom

HIT DNIA

Łącki zebrał się na „przeprosiny” wobec Nawrockiego. Co na to internauci?

Gosek: komisja ds. Pegasusa działa nielegalnie, nie biorę w tym udziału

W nocy porwano 46 osób, w tym kobiety i dzieci!

Maciejewski: na całym świecie w polityce wyborczej coś ciekawego się dzieje...

Nie żyje Jean-Marie Le Pen. Był założycielem Frontu Narodowego

Przelewu wciąż nie ma. PiS składa zawiadomienie do prokuratury!

Paryż wzywa obywateli, by nie podróżowali do Iranu

Czy Donald Tusk to najbardziej antyamerykański premier w historii Polski?

Co znaleziono w silniku samolotu Jeju Air, który uległ katastrofie?

Tusk oddaje Niemcom port w Szczecinie

SPRAWDŹ TO!

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Jedna data wykluczona

Już 95 ofiar trzęsienia ziemi w Tybecie. Najnowsze dane! [WIDEO]

Aby wjechać do tego kraju, potrzebna będzie autoryzacja podróży!

Najnowsze

Niemcy w szoku: w Europie zmienia się układ sił

W nocy porwano 46 osób, w tym kobiety i dzieci!

Maciejewski: na całym świecie w polityce wyborczej coś ciekawego się dzieje...

Nie żyje Jean-Marie Le Pen. Był założycielem Frontu Narodowego

Przelewu wciąż nie ma. PiS składa zawiadomienie do prokuratury!

Spółdzielnie mieszkaniowe podnoszą opłaty lokatorom

Łącki zebrał się na „przeprosiny” wobec Nawrockiego. Co na to internauci?

HIT DNIA

M. Gosek

Gosek: komisja ds. Pegasusa działa nielegalnie, nie biorę w tym udziału