Przejdź do treści
07:36 Świat: Ceny miedzi w Londynie odbijają się po mocnej piątkowej wyprzedaży metali
06:27 Hiszpania: Czerwony alarm pogodowy w Walencji. Szkoły odwołują zajęcia
06:07 Portugalia: W Priscos, na przedmieściach Bragi, w północno-zachodniej Portugalii, zainaugurowano największą żywą bożonarodzeniową szopkę Europy
05:38 Kolumbia: Liczba ofiar śmiertelnych wypadku autokaru szkolnego wzrosła do 17
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Rowhani: Iran gotowy negocjować końcową umowę o programie nuklearnym

Źródło: rouhani.ir/CC

Prezydent Iranu Hasan Rowhani poinformował, że jego kraj jest gotowy podjąć dalsze negocjacje z sześcioma światowymi mocarstwami, by zawrzeć końcową umowę w sprawie swojego programu nuklearnego.

- Iran gotów jest podjąć rozmowy z 5+1 by osiągnąć pełne i finalne porozumienie (...). Traktujemy tę kwestię z pełną powagą i tak traktowaliśmy ją od początku - powiedział Rowhani podczas spotkania z zagranicznymi dyplomatami rezydującymi w Teheranie.

Kolejna runda rozmów między grupą 5+1 (Chiny, USA, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem ma się rozpocząć 18 lutego w Wiedniu.

Agencja AFP pisze, że władze w Teheranie postanowiły jednak określić pewne warunki brzegowe, których mają zamiar się trzymać podczas negocjacji: Iran nie zrezygnuje z programu rakiet balistycznych, instalacji nuklearnych oraz wzbogacania uranu do poziomu 20 proc.

Iran nie zaakceptuje propozycji zamknięcia "żadnej ze swych instalacji nuklearnych" - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych i jeden z irańskich negocjatorów Madżid Tacht-Rawanszi, odnosząc się do sugestii USA, dotyczących zamknięcia budowanego właśnie reaktora w Araku i podziemnych zakładów wzbogacania uranu w Fordo.

Szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi zapowiedział, że wykluczone jest też, by Teheran całkowicie zrezygnował ze wzbogacania uranu do poziomu 20 procent, "ponieważ ma do tego prawo".

Powołując się na anonimowych przedstawicieli władz Iranu AFP prognozuje, że kolejne spotkanie w Wiedniu "będzie trudne". Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że ma nadzieję, iż podczas tych rozmów uda się przynajmniej ustalić ramy czasowe następnych negocjacji.

Iran i grupa 5+1 zawarły w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Weszło ono w życie 20 stycznia i ma obowiązywać przez pół roku.

Porozumienie to jest zarazem uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. wstrzymał już tymczasowo wzbogacanie uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i Unia Europejska zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.

W niedzielę, po dwóch dniach negocjacji w Teheranie Iran i przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej porozumieli się w sprawie współpracy w kolejnych siedmiu punktach irańskiego programu nuklearnego. Żadna ze stron nie sprecyzowała, o jakie kwestie chodzi.

 

pap

Wiadomości

"Unikajmy zakupowego dopingu". Papież z konkretnym przekazem na Święta Bożego Narodzenia

Aktor Rob Reiner i jego żona zostali znalezieni martwi w swoim domu

Australia: strzelali ojciec i syn - 16 zabitych, 40 rannych

Rekordowa inwazja migrantów przez Kanał La Manche

Australia: Ocalał z Holokaustu, zginął na Bondi Beach

Ukraina gotowa zrezygnować z członkostwa w NATO. Jeden warunek

Kanada: policja zwiększa patrole po antysemickim ataku w Australii

Kreml wściekle reaguje na słowa szefa NATO

Chile wybiera najbardziej prawicowego prezydenta od dekad

Tragiczne powodzie w Maroku. 21 ofiar

HIT DNIA

Poseł Marek Jakubiak przekazał niecodzienną nowinę

W "Wyborczej" pojawi się artykuł wymierzony w Cenckiewicza. Szef BBN-u uspokaja. "Prawda zwycięży"

Szczyty nienawiści Sadurskiego. Powiązał prezydenta Nawrockiego z atakiem w Australii

Bialacki: założyli mi opaskę, podpatrywałem i zrozumiałem, że zmierzamy na zachód

Niemcy obawiają się boomu turystycznego w Polsce. Przeraża ich porażka nad Bałtykiem

Najnowsze

"Unikajmy zakupowego dopingu". Papież z konkretnym przekazem na Święta Bożego Narodzenia

Alexander Kleytman

Australia: Ocalał z Holokaustu, zginął na Bondi Beach

Ukraina NATO

Ukraina gotowa zrezygnować z członkostwa w NATO. Jeden warunek

Kanada: policja zwiększa patrole po antysemickim ataku w Australii

Dimitrij Pieskow

Kreml wściekle reaguje na słowa szefa NATO

Aktor Rob Reiner i jego żona zostali znalezieni martwi w swoim domu

Australia: strzelali ojciec i syn - 16 zabitych, 40 rannych

inwazja przez Kanał La Manche

Rekordowa inwazja migrantów przez Kanał La Manche