Tysiące ludzi wzięło udział w niedzielę w Bośni i Hercegowinie w uroczystościach zorganizowanych dla uczczenia ofiar masakry w Srebrenicy sprzed 26 lat. Tego dnia pochowano też w Srebrenicy szczątki 19 kolejnych ofiar ludobójstwa dokonanego przez Serbów.
Agencja AP podała, że ekshumowane szczątki 16 mężczyzn, kobiety i dwóch nastoletnich chłopców zostały znalezione w masowych grobach, a następnie zidentyfikowane dzięki analizie DNA. Pochowano ich na cmentarzu ofiar masakry położonym we wschodniej części Srebrenicy, gdzie spoczywa ponad 6,6 tys. zamordowanych. Każdego roku, 11 lipca, w Bośni i Hercegowinie odbywają się pogrzeby kolejnych zidentyfikowanych ofiar.
- Przyszłam na groby mojego męża i brata, aby się pomodlić. Tu są pochowani także moi wujkowie ze strony ojca i matki. Modliłam się za nich i wszystkie ofiary Srebrenicy - powiedziała kobieta, która straciła podczas masakry 20 męskich krewnych i wciąż nie wszyscy z nich mieli swoje pogrzeby.
Od 11 do 16 lipca 1995 roku, po zajęciu Srebrenicy przez siły Serbów bośniackich, doszło do masowej egzekucji ponad 8 tys. muzułmańskich Bośniaków przeważnie płci męskiej - zarówno dorosłych, jak i nieletnich. Ciała ofiar pochowano w masowych grobach w różnych miejscach, starając się zatrzeć ślady zbrodni.
Masakra w Srebrenicy dokonana w czasie wojny w Bośni z lat 1992-1995 została uznana przez sądy międzynarodowe za ludobójstwo - przypomina Associated Press. W najkrwawszym konflikcie zbrojnym po rozpadzie Jugosławii, w którym uczestniczyli Serbowie, Chorwaci i Bośniacy, zginęło ponad 100 tys. osób. Wojnę w Bośni zakończyło podpisanie porozumienia pokojowego w Dayton.