Trwają negocjacje w sprawie ceł między UE i USA

Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają.
2 kwietnia amerykański prezydent Donald Trump nałożył cła odwetowe (zwane też wzajemnymi) na kraje będące partnerami handlowymi USA. Wyniosły one 10 proc. na cały import oraz 25 proc. na samochody zagraniczne. W przypadku niektórych krajów 10-proc. stawka została jednak podniesiona; w przypadku Unii Europejskiej, która jest czwartym po Kanadzie, Meksyku i Chinach partnerem handlowym Ameryki, do 20 proc. Kilka dni później podwyższone cła zostały jednak zawieszone na 90 dni (który to okres kończy się 8 lipca; 10-proc. stawka wciąż obowiązuje), a poszczególne kraje rozpoczęły negocjacje dwustronne ze Stanami.
Szybko do porozumienia z USA doszła Wielka Brytania, która podpisała umowę już w miesiąc po zawieszeniu ceł. Tydzień później ogłoszono porozumienie z Chinami, choć tu też obie strony dały sobie kolejnych 90 dni na ustalenie szczegółów, obniżając na ten czas wzajemne stawki ceł o 115 pp. do odpowiednio 10 proc. (chińskie cła na amerykańskie produkty) i 30 proc. (amerykańskie cła na chińskie produkty). W ubiegłym tygodniu „Financial Times” doniósł, że po raz pierwszy w czasie trwania rozmów Unia Europejska i USA wymieniły się dokumentami negocjacyjnymi, określając obszary rozmów, od taryf po handel cyfrowy i możliwości inwestycyjne, co oceniono jako postęp.
Komisja Europejska prowadzi publiczne konsultacje nad listą sprowadzanych ze Stanów towarów, które w przypadku braku porozumienia z Waszyngtonem mają zostać obłożone cłami odwetowymi przez UE. Jeszcze w kwietniu Bruksela oszacowała, że w odpowiedzi na amerykańskie taryfy na stal i aluminium obejmie „środkami zaradczymi” towary importowane ze Stanów Zjednoczonych o wartości prawie 21 mld euro. Zostały one na razie wstrzymane na 90 dni. Z kolei prace nad wydłużeniem listy „środków zaradczych”, czyli ceł wzajemnych w odpowiedzi na amerykańskie taryfy, trwają.
Łączna wartość towarów amerykańskich, które mogłyby zostać objęte tymi środkami, wynosi 95 mld euro (107,4 mld dol.) i obejmuje szeroką gamę produktów przemysłowych i rolnych.
Warto przypomnieć skąd wziął się spór celny między USA a UE. Sprawa w tym przypadku jest dość prosta - towary amerykańskie, które w USA nie są objęte podatkiem VAT (w Stanach Zjednoczonych nie ma takiego podatku - jest jedynie podatek od sprzedaży, którego wysokość regulowana jest na poziomie stanowym i nie przekracza 7,25 proc. (tak jest właśnie w rządzonej przez Demokratów Kalifornii; w stanach rządzonych przez Republikanów stawki są dużo niższe, albo podatek wynosi 0 proc.) w Europie takim podatkiem są obłożone od 2021 roku; w krajach UE minimalną wysokość tego podatku ustalono na 15 proc. Burzący się obecnie na amerykańskie "restrykcje" celne eurokraci "zapominają" przy okazji, że towary europejskie w USA były przez lata sprzedawane w Stanach Zjednoczonych na identycznych zasadach, co towary miejscowe - a więc były obłożone jedynie podatkiem od sprzedaży. Administracja Trumpa nie chce się zgodzić na sytuację, w której towary amerykańskie w UE są sprzedawane po wyższych cenach, a europejskie w USA korzystają z wszystkich istniejących w tym państwie rozwiązań podatkowych.
Źródło: Republika, Newseria
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
PSL dostało przekazy dnia, jak uderzać w Nawrockiego i promować Trzaskowskiego. SMS wyciekły do mediów
"Nie pozwolimy na manipulację faktami." Przewodniczący KRRiT odpiera zarzuty Najwyższej Izby Kontroli
Najnowsze

Majowa kuchnia domowa: botwinka nie tylko do zupy. Sprawdź, co jeszcze z niej zrobisz

Szwecja: Minister ds. równości, która cierpi na bananofobię, dostała milionową odprawę

Śliwka: widać wyraźnie, że po prawej stronie dr Karol Nawrocki zbiera szerzej niż elektorat PiS
