Współpraca polsko-holenderska, bieżące wyzwania stojące przed Unią Europejską oraz kwestie bezpieczeństwa i polityka wschodnia – to główne tematy, które zostały poruszone na spotkaniu premier Beaty Szydło i premiera Holandii Marka Rutte w Hadze.
Jednym z zagadnień omawianych przez szefów rządów była sytuacja Polaków pracujących w Holandii oraz możliwości rozwoju tamtejszej Polonii. Premierzy Polski i Holandii poruszyli także wyzwania, przed jakimi stoi obecnie UE. Wśród nich są przyszłość Unii po Brexicie i jej reforma, kryzys migracyjny, a także współpraca w ramach Europejskiej Agendy Cyfrowej.
- Polska i Holandia chcą wypracować rozwiązania, które utrzymają Unię Europejską i nie pozwolą na takie sytuacje jak Brexit - powiedziała szefowa polskiego rządu po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte.Szydło mówiła również, że jeżeli w Unii nie będzie pogłębionej refleksji, reform, wówczas może się okazać, że coraz większą rolę będą odgrywały antyeuropejskie nastroje i ugrupowania, które nie są zwolennikami UE. - Nam zależy na tym, ażeby Unia Europejska była projektem, który będzie się rozwijał i który zostanie utrzymany w obrębie 27 państw - zadeklarowała. - Polska jest zdeterminowana, ażeby takie propozycje zmian, reform przedłożyć, i to zrobimy - oświadczyła szefowa polskiego rządu.
Bezpieczeństwo, polityka wschodnia i współpraca gospodarcza
Spotkanie Beaty Szydło i Marka Rutte było też okazją do omówienia zagrożeń terrorystycznych oraz stanu wdrażania decyzji szczytu NATO z Warszawy z 2016 r. Szefowie rządów wymienili także opinie na temat sytuacji na Ukrainie oraz rozwoju relacji gospodarczych Polska-Holandia.
Podczas swojej wizyty w #Haga premier @BeataSzydlo spotkała się z przedstawicielami Polonii –> https://t.co/40BTOCCTUg pic.twitter.com/TZylvUklXG
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 8 lutego 2017