Polska się zbroi, Niemcy zazdroszczą. Wschodnia flanka NATO mocniejsza
Niemieckie media dostrzegają, że Polska masowo kupuje sprzęt wojskowy w Korei Płd. Jednocześnie martwią się, że niemieckiemu przemysłowi zbrojeniowemu nie dostanie się nic. „Umowa zawarta przez Warszawę i Seul na zakup sprzętu wojskowego stawia w cieniu inne europejskie projekty zbrojeniowe: Polska pozyska w ten sposób ponad 1000 czołgów, 648 samobieżnych haubic i 48 myśliwców FA-50, do tego dojdzie budowa zakładów produkcyjnych w Polsce – wylicza „Welt”.
„Welt” przypomina, że minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w lipcu z Koreą Płd. umowę ramową wartą miliard euro, a prezydent Andrzej Duda mówił o wielkim zaufaniu płynącym ze współpracy gospodarczej i politycznej między obu krajami – i podkreśla, że „Polska, która przekazała ukraińskiej armii dużą część swoich systemów uzbrojenia, zbroi się jak żaden inny kraj NATO”.
Darum macht Polen den Milliardendeal mit Südkorea statt mit Deutschland https://t.co/428cLb8DPy pic.twitter.com/xuIp6I6vaV
— WELT (@welt) September 26, 2022
„Wielu zagranicznych obserwatorów dziwi się, że rząd w Warszawie pozyskał Koreę Południową jako długoterminowego partnera, ponieważ ten kraj z Dalekiego Wschodu nie jest członkiem NATO. (…) Polskich ekspertów ten wybór jednak nie dziwi” – dodaje „Welt”. Przypomina, że Korea Południowa już teraz jest jednym z najbliższych partnerów Polski pod względem przemysłu i polityki bezpieczeństwa, a „umowa zbrojeniowa to tylko symbol relacji, która rozwijała się od lat, co staje się coraz bardziej oczywiste i nie pozostanie bez konsekwencji dla reszty UE”.
Po podpisaniu w 2013 roku deklaracji o strategicznym partnerstwie Seul wyrósł na najważniejszego azjatyckiego inwestora w Polsce, wyprzedzając nawet Chiny, światową potęgę. Samsung posiada w Polsce swoje oddziały, w Warszawie ma największe centrum badawczo-rozwojowe poza Koreą Południową. Korea Płd. (z pomocą USA) ma także pomóc Polsce wejść w energetykę jądrową.
Czołgi K2, haubice K9 i samoloty FA-50. Wojsko Polskie otrzyma potężne uzbrojenie, a polski przemysł zbrojeniowy silny impuls do rozwoju.@mblaszczak @MON_GOV_PL 💪 pic.twitter.com/GwmrKsEOtD
— Sylwester Tułajew (@Tulajew) July 27, 2022
„Korea Południowa dąży do uczynienia z Polski centrum inwestycji i swoistego hubu dla własnego przemysłu na rynku europejskim. Dla dużych europejskich firm, zwłaszcza dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego czy motoryzacyjnego, stwarza to prawdziwą konkurencję” – zauważa „Welt”.