Muzeum Auschwitz ostrzega przed fałszywymi historiami o Holokauście generowanymi przez sztuczną inteligencję

Muzeum Auschwitz-Birkenau wydało ostrzeżenie dotyczące fałszywych historii o Holokauście, generowanych przez sztuczną inteligencję i publikowanych na platformach społecznościowych. Zdaniem muzeum, takie działania są niebezpiecznym fałszowaniem historii.
Muzeum, mieszczące się w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau na południu Polski, gdzie zginęło co najmniej 1,1 miliona ludzi, stwierdziło, że na Facebooku pojawiają się fałszywe hołdy składane ofiarom, które często są nieistniejące. Meta odmawia podjęcia działań, ponieważ, jak twierdzi, posty zawierające zdjęcia lub informacje wytworzone sztuczną inteligencją "nie naruszają zasad platformy".
Na pierwszy rzut oka jest to wzruszające zdjęcie: mała dziewczynka karmiąca kaczki na kanale w przedwojennym Amsterdamie.
W długim opisie wyjaśniono, że dziewczynka, „Hannelore Cohen”, „podskakiwała każdego ranka po brukowanych ścieżkach” – aż „kaczki nigdy więcej jej nie zobaczyły”.
Dalej pojawia się twierdzenie, że została zamordowana w obozie zagłady w Sobiborze przez nazistów podczas Holokaustu – jednak nie jest to prawdą.

Takie treści stanowią jednak prawdziwy problem, twierdzą urzędnicy muzeum. "Podczas gdy niektóre strony po prostu kopiują nasze posty, coraz więcej postów dodaje zdjęcia wytworzone sztuczną inteligencją lub całkowicie fałszywe", dodają. "Chociaż te posty mogą wydawać się dobrze zamiarowane dla publiczności, są faktycznie niebezpiecznymi deformacjami historii."
Wśród najbardziej rażących przypadków wymieniono historię "Anji Bakker". Posty na portalach społecznościowych opowiadają o holenderskiej dziewczynce o imieniu Anja Bakker, która miała 11 lat i urodziła się w Haarlem. Dziewczynka miała lubić tworzenie girland z margaretek, które rozdawała w swoim dzielnicy. Historia, wzbogacona o doskonale wygenerowane zdjęcie dziewczynki w kwiatowym polu, opisuje życie dziewczynki od dzieciństwa w Holandii do śmierci w niemeickim obozie zagłady Sobibor na wschodzie dzisiejszej Polski. Jednak "Anja" nie istniała, a historia jest fałszywa, twierdzą historycy z Muzeum Auschwitz, stwierdzając, że nazwisko dziewczynki - tak jak innych osób, które pojawiają się w takich postach - nie figuruje w "prawdziwych bazach danych ofiar Holokaustu", a cała jej biografia jest "fabrykowana".
Muzeum opublikowało także inne posty zawierające elementy wymyślone całkowicie lub częściowo, w tym dwa posty o ofiarach kobiet, oba bardzo podobne do historii "Anji Bakker", oraz zdjęcie orkiestry grającej w obozie Auschwitz.
Fałszywe posty, generowane przez sztuczną inteligencję, takie jak te, "wykorzystują pamięć o Holokauście, aby uzyskać kliknięcia i udostępnienia" i przyczyniają się do "zamieszania i erozji rzetelności historycznej", twierdzą przedstawiciele Muzeum Pamięci Auschwitz.
Podkreślili kilka oznak fałszywych treści generowanych przez sztuczną inteligencję, w tym m.in.: zdjęcia zbyt idealne, historie pełne emocji, ale pozbawione historycznego fundamentu, oraz relacje niezwiązane z historią Holokaustu. Użytkownicy portali społecznościowych, podkreślają muzealnicy, powinni być w ogóle "ostrożni" wobec emocjonalnych hołdów składanych ofiarom Holokaustu, publikowanych w sieci spoza oficjalnych kanałów i brania pod uwagę sprawdzenia szczegółów przy użyciu źródeł wiarygodnych, takich jak chociażby Yad Vashem, izraelski instytut upamiętniający Holokaust.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze

Chaos zamiast rządu. Goście Gójskiej o konflikcie Tuska z Hołownią

Nielegalni imigranci zrobili rozróbę w miejscowości pod Zieloną Górą. Musiała interweniować policja

Bosak: jeżeli nie będzie społecznego nacisku, to rząd Tuska będzie prowadził politykę kapitulacji wobec Niemiec
