Pijmy kakao. Wpływa korzystnie na pracę mózgu
Czy picie kakao może sprawić, że będziemy mądrzejsi? To możliwe. Wyniki najnowszych badań naukowców z University of Birmingham i University of Illinois wskazują na to, że spożycie zawartych w kakao przeciwutleniających flawanoli może poprawić natlenienie mózgu i zwiększyć nasze zdolności poznawcze. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Scientific Reports".
Flawanole, obecne nie tylko w kakao, ale także w herbacie, winogronach, jabłkach, jagodach i wielu innych owocach, czy warzywach mają od dawna bardzo dobrą opinię. Powszechnie wiadomo o ich przeciwutleniającym i przeciwzapalnym działaniu, które korzystnie wpływa między innymi na nasz układ krążenia. Autorzy najnowszej pracy postanowili sprawdzić, czy da się potwierdzić korzystny wpływ flawanoli na pracę mózgu w szczególnej grupie młodych i zdrowych osób. Okazało się to możliwe.
Do udziału w eksperymencie zaproszono 18 zdrowych, niepalących mężczyzn w wieku od 18 do 40 lat. Badania krążenia krwi w mózgu prowadzono po wprowadzeniu ich organizmu w stan tak zwanej hiperkapni, po tym jak wdychali powietrze z nadmiarem dwutlenku węgla. Do diagnozy wykorzystywano bezinwazyjną technikę spektroskopii w podczerwieni, która pozwalała ocenić poziom natlenienia kory czołowej ich mózgu. Każdy z uczestników przechodził test dwukrotnie, za każdym razem badania prowadzono przed i po podaniu kakaowego napoju. W jednym z tych przypadków kakao zawierało dużą ilość flawanoli. Uczestników proszono podczas badania o rozwiązanie szeregu, coraz trudniejszych testów poznawczych.
Wyniki pokazały, że po wypiciu napoju bogatego we flawanole, w odpowiedzi na stan hiperkapni uczestnicy mieli nawet trzykrotnie wyższy poziom natlenienia mózgu, niż osoby, które piły napój bez flawanoli. Osiągali też maksimum natlenienia minutę wcześniej i rozwiązywali zadania w testach przeciętnie o 11 procent szybciej.
- Nasze wyniki pokazały, że spożywanie napoju bogatego we flawanole przynosi wyraźny pożytek, ale tylko wtedy, gdy zadanie jest wystarczająco skomplikowane - tłumaczy pierwsza autorka pracy, dr Catarina Rendeiro z University of Birmingham's School of Sport, Exercise and Rehabilitation Sciences.
- Możemy to powiązać z poprawą natlenienia mózgu. Jeśli mamy do wykonania trudniejsze zadanie, mózg potrzebuje więcej tlenu, by sobie z tym poradzić. Flawanole mogą w takim przypadku być bardzo pomocne - dodaje.
Autorzy pracy przyznają, że w grupie badanych były 4 osoby, które podczas testów po wypiciu bogatego we flawanole napoju nie zyskały "wywindowanego" wyniku. Okazało się jednak, że one od początku miały bardzo wysoki poziom natlenienia.
- To oznacza, że są osoby wyjątkowo sprawne i zdrowe, u których nie ma już wielkiego pola do poprawy - ocenia dr Rendeiro.
Naukowcy przyznają, że choć w swoim badaniu użyli kakao, flawanole obficie występują w wielu owocach i warzywach. Zrozumienie ich korzystnego wpływu nie tylko na układ krążenia, ale też na nasze zdolności koncentracji i wykonywania zadań umysłowych, może pomóc nam w dokonywaniu właściwych wyborów dietetycznych.