Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
20:50 Sejm: Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że na 6 sierpnia br. zwoła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dyplomata na tronie św. Piotra? Pietro Parolin kandydatem stabilizacji

Źródło: x.com/@ElSinsajoPxnem

Pietro Parolin od lat pozostaje jedną z najważniejszych postaci w Watykanie. W dobie globalnych kryzysów jego dyplomatyczne atuty stały się szczególnym walorem. Dziś wyrasta na jednego z głównych kandydatów do tronu św. Piotra.

Człowiek, który zna wszystkie korytarze Watykanu

Pietro Parolin od lat pozostaje jedną z kluczowych postaci życia Kościoła katolickiego. Wybitny dyplomata, doktor prawa kanonicznego, od początku swojej kariery kierowany był na najbardziej wymagające placówki dyplomatyczne – od Nigerii, przez Meksyk, aż po Wenezuelę – gdzie dowiódł skuteczności i politycznego wyczucia.

Urodził się 17 stycznia 1955 roku w Schiavon, w regionie Wenecji Euganejskiej na północy Włoch. Po ukończeniu formacji seminaryjnej przyjął święcenia kapłańskie w 1980 roku w diecezji Vicenza. Wkrótce rozpoczął studia specjalistyczne w Rzymie, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a następnie podjął naukę w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowując się do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

W 1986 roku został skierowany na pierwsze placówki zagraniczne, pełniąc obowiązki w przedstawicielstwach papieskich w Nigerii i Meksyku. Po powrocie do Watykanu pracował w Sekretariacie Stanu, odpowiadając za relacje z państwami europejskimi. W 2002 roku został mianowany podsekretarzem w sekcji ds. relacji z państwami, a w 2009 roku papież Benedykt XVI powierzył mu urząd nuncjusza apostolskiego w Wenezueli, gdzie skutecznie reprezentował interesy Kościoła w czasie poważnych napięć politycznych.

31 sierpnia 2013 roku papież Franciszek mianował go sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, czyniąc go jednym z najważniejszych współpracowników. Parolin odegrał kluczową rolę w negocjacjach międzynarodowych, w tym w kontrowersyjnym porozumieniu Watykanu z Chinami. W 2014 roku został wyniesiony do godności kardynała, a cztery lata później otrzymał rangę kardynała biskupa. Od lat postrzegany jest jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do objęcia tronu św. Piotra.

 

Kandydat ponad podziałami

Parolin nie jest reprezentantem żadnej wyraźnej frakcji – nie identyfikuje się ani z obrońcami tradycji w Kościele, ani z progresistami. Jego siła tkwi w niezależności, pragmatyzmie i doskonałym wyczuciu mechanizmów władzy. Dzięki temu potrafi budować mosty pomiędzy różnymi środowiskami.

W Niedzielę Miłosierdzia Parolin wygłosił homilię szeroko komentowaną w kuluarach Watykanu – w subtelny sposób odwołał się do potrzeby kontynuacji pontyfikatu Franciszka. Wielu kardynałów odebrało to wystąpienie jako wyraźny sygnał polityczny i zapowiedź stabilizacji, której dziś Kościół może szczególnie potrzebować.

Kardynałowie zdecydowali, że konklawe mające wyłonić następcę papieża Franciszka rozpocznie się 7 maja.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany