Rzecznik Trybunału UE uznał, że nie ma podstaw do uznania za nieważną decyzji o przymusowej relokacji uchodźców. W związku z tym przymusowy rozdział uchodźców jest legalny. Chodzi o skargę Słowacji i Węgier, do której dołączyła się Polska, na wytyczne unijnych ministrów z września 2015 roku o rozdziale uchodźców przebywających we Włoszech i Grecji pomiędzy unijne kraje - informuje RMF FM.
"Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do tego, że Włochy i Grecja mogą poradzić sobie z kryzysem migracyjnym" - czytamy w komunikacie prasowym Trybunału.
Słowacja i Węgry twierdziły, że przyjęcie decyzji o relokacji byłoby obarczone błędami proceduralnymi, a po drugie ta decyzja nie umożliwia według nich skutecznej reakcji na kryzys migracyjny i nie jest konieczna do jego rozwiązania.
Na razie opinia ta jest niewiążąca, jednak w dużej mierze treść wyroku pokrywa się z treścią opinii rzecznika. Zapewne można spodziewać się, że jesienią wyrok dla Polski będzie równie niekorzystny, co osłabi pozycję Grupy Wyszehradzkiej w negocjacjach nad kontrowersyjną propozycją ustanowienia stałego mechanizmu relokacji.
Taki stały mechanizm rozdziału uchodźców byłby uruchamiany podczas kolejnych kryzysów migracyjnych.
Najnowsze
NASZ NEWS! PiS poprze Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta
Orędzie Putina. Zapowiada użycie potężnej broni nie tylko przeciwko Ukrainie
Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny - Polska poderwała myśliwce
Hernand: nikt nie może pełnić funkcji Prokuratora Krajowego zamiast pana Barskiego