Przejdź do treści
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ewenement światowy: rozdział kościoła od kościoła

Źródło: Tallinn - pixabay.com

Estoński parlament znowelizował w środę ustawę o kościołach i zgromadzeniach, której celem jest oddzielenie działającego na terenie kraju Kościoła prawosławnego od wpływów Rosji i Kremla.

Według ministra spraw wewnętrznych Igora Taro, "ze względu na zmienioną sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego nie ma innego sposobu by struktury (wyznaniowe) działające w Estonii zerwały więzi z Patriarchatem Moskiewskim". "Trzeba zagwarantować, aby religia nie była wykorzystywana przeciwko naszemu państwu i społeczeństwu" – skomentował szef MSW.

Przyjęta przez parlament ustawa ma zapewnić, że organizacje religijne działające w Estonii nie będą mogły być wykorzystywane "do podżegania do nienawiści lub przemocy" – przekazało biuro parlamentu.

W liczącym 101 deputowanych Zgromadzeniu Państwowym (Riigikogu) za przyjęciem rządowego projektu ustawy głosowało 60 deputowanych, a 13 było przeciw. Przeciwna nowelizacji była m.in. partia Centrum (EKK), dla której rosyjskojęzyczni mieszkańcy stanowią ważną część elektoratu.

Ustawa określa, że Kościół, związki wyznaniowe lub klasztor działający w Estonii nie może być kierowany przez osobę lub organizację o znacznych wpływach, mającą siedzibę za granicą, ani też nie może być powiązany ekonomicznie z podmiotami lub przywódcą duchowym mającym siedzibę za granicą, jeśli stanowią oni zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku konstytucyjnego i publicznego w Estonii.

Takie zagrożenie – uzasadniono – może wystąpić w sytuacji gdy zwierzchnik Kościoła "popiera lub popierał agresję militarną, bądź wzywał do wojny, przestępstwa terrorystycznego lub w inny sposób bezprawnego użycia siły zbrojnej czy też przemocy". Odnosi się to do przemówień rosyjskiego patriarchy Cyryla o "świętej wojnie" prowadzonej na Ukrainie czy też "zjednoczeniu" Ukrainy z Rosją.

W ubiegłym roku estoński parlament uznał Patriarchat Moskiewski za instytucję wspierającą wojnę.

Według ministra Taro, negocjacje z przedstawicielami Kościoła prawosławnego w Estonii, podporządkowanymi Patriarchatowi Moskiewskiemu, były prowadzone od początku agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. 

Państwo estońskie w tej wrażliwej kwestii wykazało się "cierpliwością", ale ze strony tych podmiotów "nie było rzeczywistej woli wprowadzenia zmian, tj. że nie chcą działać w Estonii jako przedstawiciele państwa agresora" – przyznał szef MSW.

Kościoły i zgromadzenia muszą dostosować swoje statuty, skład zarządu oraz działalność do nowych wymogów w ciągu dwóch miesięcy od wejścia w życie ustawy, która trafiła do podpisu prezydenta. Nowelizacja skutkuje automatycznym zamknięciem żadnego Kościoła ani też np. zakazem rosyjskiej tradycji prawosławnej w Estonii. Ostateczną decyzję o rozwiązaniu związku wyznaniowego może podjąć sąd.

W zamieszkanej przez 1,36 mln osób Estonii około 60 proc. społeczeństwa deklaruje, że nie wyznaje żadnej religii. Ze względu na to, że mniejszość rosyjska w kraju stanowi więcej niż jedną piątą społeczeństwa, prawosławie jest głównym wyznaniem.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Najnowsze

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?