Papież Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej w Watykanie, że nie ma “przemysłu pokoju”. – Pokój jest dziełem codziennej pracy rąk – podkreślił podczas spotkania z ponad 35 tysiącami wiernych.
Podsumowując swą zakończoną w poniedziałek trzydniową pielgrzymkę do Ziemi Świętej papież mówił, że pokój należy czynić z otwartym sercem. Narody Bliskiego Wschodu, które “zbyt długo muszą żyć w warunkach wojny, mają prawo poznać wreszcie dni pokoju” - oświadczył Franciszek.
Przypomniał, że w czasie swej wizyty w Jordanii, Autonomii Palestyńskiej i Izraelu zachęcał władze krajów regionu bliskowschodniego do podjęcia wysiłków, by „złagodzić napięcia”, zwłaszcza - jak dodał - w Syrii, i doprowadzić do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Papież wyjaśnił, że także z tego powodu zaprosił do Watykanu na wspólną modlitwę o pokój prezydentów Izraela Szimona Peresa i Autonomii Mahmuda Abbasa. Nazwał ich obu „rzemieślnikami pokoju”.
– Proszę nie zostawiajcie nas samych, módlcie się gorąco, aby nadszedł pokój, módlcie się, by Pan dał nam pokój na tej błogosławionej ziemi – wezwał wiernych Franciszek – Liczę na wasze żarliwe modlitwy – dodał.
Papież zwrócił również uwagę na sytuację chrześcijan w Ziemi Świętej mówiąc, że „bardzo cierpią”. Nazwał ich „odważnymi świadkami nadziei i miłości”.
Przywołał również ekumeniczne spotkanie w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie i podkreślił, że w jego trakcie można było odczuć „gorycz cierpień i podziałów istniejących wciąż między uczniami Chrystusa”. – Po raz kolejny, tak jak czynili to moi poprzednicy, proszę o przebaczenie za to, co uczyniliśmy, by spowodować ten podział – powiedział Franciszek i zapewnił o pragnieniu dążenia do pełnej jedności wszystkich chrześcijan.
Zwracając się do Polaków papież podkreślił: „Pragnę szczególnie podziękować wam za duchowe wsparcie w dniach mego pielgrzymowania do Ziemi Świętej. Proszę was nadal o modlitwę za wszystkich, którzy mieszkają w Ziemi Jezusa i na całym Bliskim Wschodzie. Niech ten region świata cieszy się pokojem i braterstwem, które nam wszystkim darował nasz Pan, Jezus Chrystus”.