Przejdź do treści
10:30 Warszawa: Prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się dzisiaj z współprzewodniczącym Partii Razem Adrianem Zandbergiem - jak poinformował lider Razem, tematem rozmów są postulaty prospołecznej opozycji parlamentarnej
08:40 Bruksela: Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej w piątek rano osiągnęli porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - decyzja ma zostać potwierdzona na zaplanowanym również na piątek posiedzeniu ministrów ds. UE
02:00 Węgry: teoretycznie istnieje punkt, po przekroczeniu którego nie warto już być częścią Wspólnoty. Mogę już teraz obiecać wyborcom, że jeśli zobaczę, że obecność w UE straciła sens, podejmę odpowiednie działania - zapowiedział Viktor Orban
22:22 Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Watykan w pogotowiu: Co się stanie po śmierci papieża Franciszka?

Źródło: Watykan - pixabay.com

Świat z uwagą śledzi stan zdrowia papieża Franciszka, który trafił do szpitala z powodu zapalenia płuc. Choć papież w przeszłości borykał się z problemami zdrowotnymi i wyraził zgodę na skromny pogrzeb, jego śmierć uruchomi szereg ściśle określonych procedur, których korzenie sięgają starożytnego Rzymu.

Potwierdzenie zgonu i okres żałoby

Tradycyjnie, potwierdzenie śmierci papieża spoczywa na kamerlingu, obecnie funkcję tę pełni kardynał Kevin Farrell. Choć w dzisiejszych czasach zgon potwierdzają lekarze, ceremoniał nakazuje kamerlingowi trzykrotne wezwanie papieża po imieniu. Po stwierdzeniu zgonu, pieczęć papieska zostaje zniszczona, a apartamenty papieskie zapieczętowane. Kamerling informuje Kolegium Kardynałów, a Watykan oficjalnie ogłasza światu śmierć papieża.

Po śmierci papieża rozpoczyna się dziewięciodniowa żałoba, tzw. Novendiale, wywodząca się ze starożytnego Rzymu. Włochy zazwyczaj ogłaszają w tym czasie żałobę narodową. Ciało papieża zostanie wystawione w Bazylice św. Piotra, gdzie wierni i światowi przywódcy będą mogli oddać mu hołd. Papież Franciszek wyraził jednak życzenie, aby jego pogrzeb był skromniejszy, bez wystawnego katafalku. W Bazylice Świętego Piotra i w całym świecie katolickim będą się odbywały codzienne modlitwy i nabożeństwa żałobne. W tym czasie Watykan znajdzie się w okresie przejściowym, zwanym sede vacante, kiedy to władza w Kościele tymczasowo przechodzi na Kolegium Kardynałów.

 

Pogrzeb papieża Franciszka

Pogrzeb papieża prawdopodobnie odbędzie się na Placu Świętego Piotra. Uroczystości przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynałów, obecnie kardynał Giovanni Battista Re. Tradycyjnie papieże są chowani w Grotach Watykańskich, pod Bazyliką św. Piotra. Franciszek wyraził jednak wolę spoczęcia w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.

 

Wybór nowego papieża: tajny proces i jego znaczenie

Po śmierci papieża, Kolegium Kardynałów zbiera się w Kaplicy Sykstyńskiej, aby przeprowadzić konklawe – ściśle tajny proces wyboru nowego zwierzchnika Kościoła katolickiego. Teoretycznie każdy ochrzczony mężczyzna może zostać papieżem, ale od 700 lat wybiera się go spośród kardynałów. Większość z 266 papieży w historii pochodziła z Europy. Papież Franciszek, urodzony w Argentynie jako Jorge Mario Bergoglio, jest pierwszym papieżem spoza Europy od 1300 lat.

Kandydaci na papieża nie prowadzą otwartej kampanii. Obserwatorzy watykańscy typują kardynałów, którzy mają największe szanse – nazywa się ich papabili. W dniu głosowania Kaplica Sykstyńska jest zamykana, a kardynałowie, po złożeniu przysięgi zachowania tajemnicy, zostają w niej zamknięci. Głosować mogą tylko kardynałowie poniżej 80 roku życia. Około 120 kardynałów w tajnym głosowaniu wybiera kandydata, wpisując jego nazwisko na kartę i wrzucając ją do kielicha na ołtarzu.

Aby wybór był ważny, kandydat musi uzyskać większość dwóch trzecich głosów. Jeśli żaden nie uzyska takiej większości, przeprowadzana jest kolejna runda głosowania. Może być ich do czterech dziennie. Konklawe, które wybrało papieża Franciszka w 2013 roku, trwało około 24 godzin i pięć rund głosowania. Proces może jednak trwać dłużej; jedno konklawe w XIII wieku trwało około trzech lat, a inne w XVIII wieku – cztery miesiące.

Po policzeniu głosów, karty są palone w piecu w Kaplicy Sykstyńskiej, zainstalowanym przez strażaków watykańskich. Drugi piec spala substancję chemiczną, która emituje dym przez komin. Czarny dym oznacza brak wyboru papieża, biały dym – wybór nowego.

Po wyborze, przedstawiciel Kolegium Kardynałów odczytuje z głównego balkonu Bazyliki Świętego Piotra ogłoszenie po łacinie: Habemus papam ("Mamy papieża"). Nowo wybrany papież, po wybraniu imienia (zwykle na cześć świętego lub poprzednika) i ubraniu białej szaty, wychodzi na balkon, aby wygłosić pierwsze przemówienie.

Oprócz ustalania nauki i moralności Kościoła, papież ma znaczącą władzę dyplomatyczną i polityczną, działając jako mediator w konfliktach globalnych i kierując działaniami humanitarnymi. Większość papieży sprawuje swój urząd do śmierci. Papież Benedykt XVI, który ustąpił w 2013 roku w wieku 85 lat ze względu na słabe zdrowie, był pierwszym papieżem od 600 lat, który zrezygnował z urzędu.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Gosek: prokuratura nie jest od tego aby liczyć głosy - od tego są komisje wyborcze

W tajemnicy przed światem rząd Niemiec deportuje Afgańczyków. Tajna operacja z Lipska

Rozmowa Zandberga z prezydentem elektem Karolem Nawrockim

Polska pod presją migracyjną. Tarczyński domaga się zapory i wojska

Tusk się wścieknie? Przewodnicząca KRS o zaprzysiężeniu Nawrockiego

34 lata od śmierci Michała Falzmanna. Ujawnił kulisy afery FOZZ

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Niemieckie "Wir schaffen das" zawiodło. Kto teraz zapłaci za błędy?

Real pożegnał się z wychowankiem, który zdobył wszystko

Młodzi przypieczętowali los Trzaskowskiego? Miażdżący raport o PO

Starmer i Merz podpisali traktat Kensington. Największa umowa zawarta między Niemcami i Wielką Brytanią od zakończenia II wojny światowej

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Najnowsze

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Polska pod presją migracyjną. Tarczyński domaga się zapory i wojska

Tusk się wścieknie? Przewodnicząca KRS o zaprzysiężeniu Nawrockiego

34 lata od śmierci Michała Falzmanna. Ujawnił kulisy afery FOZZ

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Gosek: prokuratura nie jest od tego aby liczyć głosy - od tego są komisje wyborcze

W tajemnicy przed światem rząd Niemiec deportuje Afgańczyków. Tajna operacja z Lipska

Rozmowa Zandberga z prezydentem elektem Karolem Nawrockim