W wyniku działań zbrojnych i nacisku ekonomicznego kurczą się finanse Daesh. Samozwańczy Kalifat szukając alternatywnych źródeł dochodów, czerpie pieniądze m.in. z hodowli ryb.
W chwili proklamowania tzw. Państwa Islamskiego, głównym źródłem finansowania islamistów było wydobycie i handel ropą naftową. W ciągu ostatnich dwóch lat dochody ze sprzedaży ropy systematycznie spadają. Wiąże się to między innymi z działaniami militarnymi, dzięki którym Daesh utracił część obszarów roponośnych. Na terenach nadal kontrolowanych przez islamistów, celem ataków powietrznych są między innymi instalacje służące do wydobycia i rafinacji ropy naftowej.
Utrata dochodów odbija się niekorzystnie na funkcjonowaniu samozwańczego kalifatu. Od pewnego czasu źródła irackie informują o poszukiwaniu przez terrorystów nowych metod finansowania. Na terenach kontrolowanych przez siebie władze Daesh wprowadziły już bardzo rozbudowane podatki. Inne, przynoszące wielomilionowe dochody, źródło finansów, to stawy rybne zlokalizowane na północ od Bagdadu.
Wraz z kurczeniem się bazy finansowej, Daesh zmuszone jest ograniczać wypłaty dla swoich członków.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Maleją wpływy finansowe Państwa Islamskiego