Ormianie uciekają z Górnego Karabachu zajmowanego przez Azerów
Tysiące Ormian wyprowadza się w pośpiechu z terenów Górnego Karabachu, które zajmują wojska Azerbejdżanu. Uciekają do Armenii.
Wielu uciekinierów pali swoje domy i pola, aby nie dostały się w ręce Azerów i nie wzmocniły w ten sposób wrogiego państwa.
Na mocy zawieszenia broni z Azerbejdżanem Armenia została zmuszona oddać w ręce sąsiada większość enklawy Górnego Karabachu. Obszaru w większości zamieszkiwanego przez Ormian.
Premier Armenii podpisał w nocy z 9 na 10 listopada 2020 r. porozumienie pokojowe z prezydentem Azerbejdżanu w sprawie Górskiego Karabachu. Powodem tej decyzji miało być zbliżanie się zwycięskich wojsk Azerbejdżanu do nieformalnej stolicy Górnego Karabachu Stepanakertu, bronionego silnie przez Ormian.
Konflikt o Górski Karabach sięga czasów ZSRR. W 1992 roku doszło do otwartej wojny między Azerbejdżanem i Armenią. W tamtym czasie w wyniku walk życie straciło około 30 tysięcy osób.
Od 1994 roku trwał rozejm, a na terytorium oficjalnie należącym do Azerbejdżanu powstała nieformalna enklawa Ormian korzystająca ze wsparcia pobliskiej Armenii.
We wrześniu 2020 r. konflikt zbrojny odżył. W wyniku walk zginęło co najmniej półtora tysiąca osób, w tym wielu cywilów.