Opozycjoniści umieszczeni przez rząd na „Krajowej Liście Terrorystów”

Kubańskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało w swym oficjalnym biuletynie nazwiska 61 osób i nazwy 19 kubańskich organizacji opozycyjnych, jako „listę terrorystów” oskarżonych o „prowadzenie wrogiej działalności przeciwko Kubie”. Większość z nich znajduje się poza granicami Kuby.
Organizacja opozycyjna Kubańskie Obserwatorium Praw Człowieka w komunikacie ogłoszonym w tej sprawie oświadczyła, że na liście umieszczono działających za granicą historycznych liderów kubańskiej opozycji oraz wpływowych jej członków, publikujących w sieciach społecznościowych, m.in. Alexa Otaolę. Oskarża się ich o rzekome nawoływanie do „zbrojnej agresji przeciwko Kubie".
Kubańskie MSW ogłosiło, że „osoby te i organizacje opozycyjne powinny zostać uznane przez organizacje międzynarodowe za przestępców w świetle kubańskiego kodeksu karnego z 2022 roku".
Na liście znaleźli się, obok kilku działaczy kubańskiej opozycji, których nazwiska są łączone z aktami sabotażu w paru kubańskich ośrodkach turystycznych w dekadzie lat 90. ub. wieku, znani liderzy kubańskiej opozycji na obczyźnie, tacy jak Orlando Gutierrez Boronat - koordynator Zgromadzenia Kubańskiego Oporu i Ramon Raul Sanchez - lider Ruchu Demokratycznego. Są tam również takie organizacje, jak Bracia (spieszący) na Odsiecz, Alpha 66 i Zgromadzenie Oporu.
Liderzy kubańskiej opozycji i obrońcy praw człowieka w Ameryce Łacińskiej i poza nią zwracają uwagę na fakt, iż komunikat kubańskiego MSW, stawiając przeciwników politycznych rządu kubańskiego w jednym szeregu z terrorystami, „stara się postawić znak równości między pokojowymi protestami a terroryzmem".
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Najnowsze

Anna Korcz planuje luksusowy dom seniora. Ceny? Emerytury nie wystarczą

IMGW ostrzega. Silne burze na Podlasiu, ale nie tylko tam

30 lat po wojnie problemy są nadal dalekie od rozwiązania. Bośnia i Hercegowina na granicy rozpadu, Rosja zaciera ręce
