Liczba zarejestrowanych przypadków tzw. przestępstw klanowych w Berlinie wzrosła. W ubiegłym roku śledczy odnotowali ich 1 063. To prawie 200 przypadków więcej niż w poprzednim roku, kiedy zarejestrowano 872, wynika z raportu opublikowanego przez administrację ds. wewnętrznych Berlina.
Przestępstwa te obejmowały m.in. wykroczenia drogowe, napaści, kradzieże, przestępstwa narkotykowe, rozboje i pranie pieniędzy. Doszło również do pięciu zabójstw (w 2022 do trzech).
Według raportu zidentyfikowano 298 podejrzanych o popełnienie przestępstw (2022: 303). Do końca grudnia 633 osoby zostały przypisane do środowiska przestępczości klanowej w Berlinie (2022: 582). Wśród nich jest 37 kobiet.
Jako przestępczość klanowa klasyfikowane są przestępstwa popełniane przez członków wielkich rodzin, często pochodzenia arabskiego. Przestępstwa popełnione przez członków klanów stanowiły około 0,2 proc. wszystkich przestępstw w Berlinie w 2023 r.
"Termin przestępczość klanowa jest kontrowersyjny, ponieważ według krytyków stygmatyzuje i dyskryminuje osoby o pochodzeniu migracyjnym wyłącznie na podstawie ich przynależności rodzinnej i pochodzenia", przypomniała agencja dpa.