Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ogień zmienia pejzaż Amazonii. Katastrofa ekologiczna staje się faktem

Źródło: pixabay.com

W tym roku pożary pochłonęły o 70 proc. więcej lasów brazylijskiej Amazonii niż w latach 2009-18. Od początku roku spłonęło 11 088 ha lasów, największy obszar od 12 lat – zakomunikował brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE).

Brazylia stała się prawdopodobnie jedynym i największym na świecie producentem gazów cieplarnianych, który zwiększył ich emisję w roku, w którym gospodarka światowa zatrzymała się wskutek pandemii koronawirusa, to prawdziwy fenomen – skomentował te dane główny ekspert brazylijskiego Obserwatorium Klimatu.

Brazylia może ponieść w stosunkach gospodarczych z zagranicą wysokie koszty rządowej polityki niereagowania, czy też rządowego przyzwolenia na wypalanie lasów deszczowych przez plantatorów pasz i hodowców bydła. Wyspecjalizowany w tematyce ekologicznej brazylijski portal „Brasil do fato” napisał: „Wskutek takiej polityki tracimy umowy handlowe i pogłębia się nasza izolacja międzynarodowa, w chwili, gdy świat podejmuje walkę z kryzysem klimatycznym”.

Wiceprezydent Brazylii, Hamilton Mourao, który przewodniczy Krajowej Radzie Amazonii, reagując na opublikowanie alarmujących danych INPE oraz głosy głębokiego zaniepokojenia następstwami klęski pożarów w Amazonii, przyznał, iż obszar lasów deszczowych, które spłonęły dotąd w tym roku „był o 30 proc. większy niż zakładano” i że były one „następstwem nielegalnych działań”.

Inaczej przedstawiają przyczyny nieodwracalnych zniszczeń, jakim ulegają "płuca świata" brazylijscy naukowcy i ogromna większość krajowych mediów. Specjaliści z brazylijskiego Obserwatorium Klimatycznego wskazują jako przyczyny katastrofy ekologicznej w brazylijskiej Amazonii „osłabienie kontroli powołanych do tego organów państwowych nad sytuacją w Amazonii”, „rozmontowanie organów administracji powołanych do ochrony środowiska”, „cięcie wydatków na ochronę przyrody”.

Ponadto Brazylijski Instytut Środowiska Naturalnego i Dóbr Naturalnych (Ibama) zamrażając fundusze na ochronę Amazonii praktycznie zaprzestał działań mających na celu walkę z podpalaczami działającymi na zlecenie wielkich hodowców bydła (którzy współfinansowali w 2019 r. kampanię wyborczą Jaira Bolsonaro, obecnego prezydenta Brazylii).

Największy brazylijski portal informacyjny „Correio Braziliense” przedstawił w tych dniach wyniki badań specjalistów z Krajowego Centrum Monitorowania i Ostrzegania przed klęskami naturalnymi nad długotrwałymi następstwami wypalania lasów Amazonii. Przez najbliższych 30 lat wilgotne pogorzeliska będą wydzielały do atmosfery ziemskiej szkodliwe gazy będące produktem powolnego rozkładu tropikalnych drzew – brzmi konkluzja badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Liany Anderson.

PAP, tvp.info

Wiadomości

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Najnowsze

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku