Nowy premier Szwecji powołał rząd

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven mianował nowy rząd i zaapelował do opozycyjnych partii o wsparcie dla swych najważniejszych zamierzeń: zmniejszenia bezrobocia, poprawy stanu szkolnictwa i zwiększenia dobrobytu obywateli.
– Szwecja jest w poważnej sytuacji: bezrobocie znacznie wzrosło, wyniki nauczania w szkołach są coraz gorsze, a państwo dobrobytu ma liczne wady. Nadszedł czas na połączenie sił i wspólne wzięcie odpowiedzialności za kraj – powiedział w parlamencie Loefven, były przywódca związkowy w branży metalowej.
W nowym centrolewicowym rządzie Szwecji najważniejsze stanowiska objęli przedstawiciele socjaldemokracji. Ministrem spraw zagranicznych została Margot Wallstroem, która w latach 1999-2010 zajmowała wysokie stanowiska w Komisji Europejskiej, będąc m.in. jej wiceprzewodniczącą.
Na stanowisko ministra finansów została powołana Magdalena Andersson. Zastąpi ona Andersa Borga, sprawującego tę funkcję w centroprawicowym rządzie przez ostatnie osiem lat. Borg cieszył się szacunkiem w UE za stosunkowo łagodne przeprowadzenie Szwecji przez kryzys finansowy w latach 2008-2009. Nowym ministrem ds. przedsiębiorstw został socjaldemokrata Mikael Damberg.
Spośród innych partii lewicowych, które weszły do rządu, Zieloni otrzymali resorty ochrony środowiska i edukacji oraz ministerstwo rynków finansowych.
Wybory parlamentarne, które odbyły się w Szwecji 14 września, wygrała lewicowa opozycja składająca się z Partii Socjaldemokratycznej, Partii Zielonych oraz Partii Lewicy zdobywając 158 mandatów. Nie ma ona jednak większości w 349-osobowym Riksdagu.
Decydującym czynnikiem dla stabilności rządu mogą w takiej sytuacji okazać się bojkotowani do tej pory przez wszystkie ugrupowania antyimigranccy Szwedzcy Demokraci, którzy wywalczyli 49 miejsc. Przegrana centroprawica ma 142 mandaty.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze

Tusk gra patriotyzmem? Nowy marsz i stare manipulacje

Trzęsienie ziemi w Azji. Władze Tajlandii i Birmy podały dane o ofiarach, ogromne liczby

Morawiecki o migrantach: dlaczego mamy ponosić konsekwencje wieloletnich zaniedbań Zachodu?

Niemcy boją się kolejnych ataków. Godzą się na większe prawa służb