Mamy nowego papieża. To nie Franciszek II, ale Leon XIV

Imię jakie wybiera sobie nowy papież jest pierwszym sygnałem programu jego rozpoczynającego się pontyfikatu. Ci, którzy spodziewali się kontynuacji dotychczasowej drogi Kościoła, zapoczątkowanej przez papieża Franciszka, mogą być więc nieco zawiedzeni, albo wprost przeciwnie - zadowoleni - wyborem jaki w kwestii swojego imienia dokonał nowy Ojciec Święty - Leon XIV.
Nie progresywny Franciszek II, ale też nie konserwatywny i tradycyjny Pius XIII, lecz Leon XIV. Co mówi nam imię wybrane przez nowego papieża - kardynała Roberta Prevosta? Najprościej będzie odwołać się do pontyfikatu ostatniego papieża noszącego to imię.
Kardynał Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci podczas konklawe był kandydatem umiarkowanej frakcji. Został wybrany 20 lutego 1878 bardzo szybko bo już w trzecim głosowaniu (Leona XIV wybrano w czwartym), a następnie ukoronowany 3 marca 1878 w bazylice watykańskiej.
Leon XIII był papieżem od 20 lutego 1878 do 20 lipca 1903 roku. Był to jeden z najdłuższych pontyfikatów w historii Kościoła.
Leon XIII objął tron papieski po Piusie IX (1846-1878), za czasów którego, w 1870 roku, po ponad tysiącu lat przestało istnieć Państwo Kościelne. Z likwidacją tego organizmu Pius nie pogodził się do końca życia, uznając się za "Więźnia Watykanu".
Przed jego następcą po wyborze na Stolicę Piotrową stanęło bardzo trudne zadanie - adaptacji Kościoła do czasów, gdy papiestwo zostało pozbawione władzy świeckiej. Leon XIII wykonał to działanie wzorcowo. Panujący na przełomie XIX i XX wieku Leon dążył do dialogu ze współczesnym światem, ale nie rezygnował jednocześnie z ewangelizacji życia społecznego. W kwestiach potępiania masonerii, socjalizmu czy nihilizmu, a także w kwestiach dogmatycznych kontynuował politykę Piusa IX.
Papież dużą uwagę poświęcał sprawom społecznym. Już na początku pontyfikatu wypowiedział się przychylnie na temat ustrojów demokratycznych, odchodząc od bezwzględnego opowiadania się za monarchiczną formą rządów. Leon XIII stał się znany jako autor pierwszej encykliki społecznej Rerum Novarum, w której przedstawione zostały zasady katolickiej nauki społecznej. Encyklika ta, wydana 15 maja 1891 roku, zawiera poglądy opowiadające się za uczciwą płacą, prawami robotników i związkami zawodowymi, przez co Leon został określony mianem „papieża robotników”.
Do nauk Leona XIII odwoływał się bardzo często Papież Polak Jan Paweł II.
I na koniec jeszcze jedno. Po Leonie XIII nowym papieżem został już zdecydowany konserwatysta i ortodoks Pius X.
Źródło: Republika, Wikipedia, Vatican News
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X